List motywacyjny to istotny element procesu rekrutacyjnego. To osobiste pismo, w którym kandydaci przedstawiają swoje kwalifikacje, doświadczenie oraz powody, dla których są zainteresowani daną posadą. Celem listu motywacyjnego jest przekonanie przyszłego pracodawcy do tego, dlaczego powinien Cię zatrudnić. Jak powinien wyglądać dobry list motywacyjny? Jakich błędów należy unikać, tworząc taki dokument? Sprawdź w artykule. 

List motywacyjny

List motywacyjny

Tworząc list motywacyjny, należy skupić się na swoich najlepszych cechach i wartościach. Oprócz doświadczenia warto również uwzględnić swoje zainteresowania, umiejętności oraz wszelkie sukcesy. Dodatkowo w liście motywacyjnym można dopisać, dlaczego akurat ta firma i to stanowisko zwróciły Twoją uwagę i dlaczego to właśnie ty jesteś odpowiednią osobą, na dane stanowisko pracy. 

Co powinien zawierać list motywacyjny? 

List motywacyjny powinien składać się z trzech podstawowych części. Powinien zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. 

Wstęp listu motywacyjnego powinien być skoncentrowany na zainteresowaniu pracodawcą. Powinien zawierać krótkie wprowadzenie z informacją o tym, jak dany kandydat dowiedział się o rekrutacji, co go zainspirowało do złożenia aplikacji i dlaczego uważa, że jest odpowiednią osobą do pełnienia tej roli. Ważne, aby wstęp był zwięzły, ale jednocześnie interesujący i przyciągający uwagę. 

W rozwinięciu listu motywacyjnego należy skupić się na przedstawieniu swoich wartości i osiągnięć. Biorąc pod uwagę informacje i kryteria zawarte w ogłoszeniu, kandydat powinien wskazać, gdzie zdobył wcześniejsze doświadczenie, podając przy tym stanowiska, projekty oraz osiągnięte sukcesy. W tej części można również podkreślić cechy swojego charakteru i osobowości, które przydadzą się na nowym stanowisku. Mimo że rozwinięcie jest najbardziej obszerną częścią listu motywacyjnego należy pamiętać, by zachować w nim jasność, spójność i zwięzłość. 

Ostatnią częścią listu motywacyjnego jest jego krótkie zakończenie. Powinno zawierać podsumowanie wcześniejszej treści i wyrażenie gotowości do udziału w dalszym procesie rekrutacyjnym. Na koniec można również podziękować za poświęcony na przeczytanie listu czas. 

Błędy w listach motywacyjnych 

List motywacyjny to pewnego rodzaju własna reklama swojej osoby. By zwrócił uwagę potencjalnego pracodawcy, musi zachować pewne standardy. Niestety w listach motywacyjnych wciąż zdarzają się błędy. Na co trzeba uważać? 

Przede wszystkim nie wolno kopiować listu motywacyjnego z poradników i innych stron internetowych dla poszukujących pracy. Taki list musi być unikatowy i w pełni napisany przez kandydata. Musi być również odpowiednio dostosowany do specyfiki danego stanowiska i firmy. Ten sam nie powinien być zatem przesyłany do różnych firm i na różne stanowiska pracy. 

Ważnym aspektem jest również forma listu. Mało przejrzysta i nieczytelna forma graficzna, a także zbyt duża ilość tekstu zniechęca pracodawcę oraz rekruterów do czytania. Należy także pamiętać o stylistyce. Pomyłki w nazwach, datach, błędy interpunkcyjne i ortograficzne sprawiają, że możemy być źle postrzegani. 

Jeżeli piszemy o swoich sukcesach i osiągnięciach, powinniśmy również pamiętać o podaniu konkretnych przykładów. Wychwalanie bez pokrycia nie budzi zaufania przyszłego pracodawcy. Tak samo dzieje się w przypadku nadmiernego wychwalania i wypisywania swoich zalet. 

Klauzula o ochronie danych

Są przypadki, w których klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych musi znaleźć się w liście motywacyjnym. W przypadku, kiedy np. w wysyłanym razem z listem motywacyjnym CV nie uwzględniono takiej klauzuli. Wtedy należy ją dodać do listu.

Klauzule należy również dodać w przypadku, kiedy wysyłamy sam list motywacyjny, bez CV. 
Jest to bardzo ważne, ponieważ pracodawca musi mieć zgodę na przetwarzanie danych kandydata. Bez tego, kandydat nie ma możliwości wzięcia udziału w procesie rekrutacji.