Poszukiwanie pracy wiąże się niekiedy ze sporym wyzwaniem. Ciężko od razu po pierwszym ogłoszeniu, czy rozmowe kwalifikacyjnej zdecydować się na prace i powiedzieć: Tu chcę pracować!  Działa to też w drugą stronę, że telefon milczy, a w skrzynce mailowej nie widać żadnych powiadomień o otwarciu CV. Jednym słowem nikt nie interesuje się Twoim Curriculum Vitae. Od razu zastanawiasz się co robisz źle, w czym jesteś gorszy lub tłumaczysz to dużą ilością osób na to stanowisko. W takim razie co zrobić, a raczej jakie CV napisać żeby wzbudzić zainteresowanie potencjalnego pracodawcy?

Podejście pracodawcy do CV

The Ladders przeprowadziło pewne badania, które wykazało, że najważniejsze jest pierwsze sześć sekund podczas przeglądania CV. Tylko tyle czasu ma każda osoba, ubiegająca się o dane stanowisko, na oczarowanie swoim Curriculum Vitae. Oczywiście jest to średni czas, ale warto go wziąć pod uwagę tworząc konkretny i merytoryczny dokument. Co więcej, każdy z rekruterów od początku wie, na które informację będzie zwracał uwagę podczas analizy CV. Rzadko się zdarza, że wyrywkowo skupia się u różnych osób na różnych informacjach. Raczej są to konkretne umiejętności, które każdy z kandydatów musi posiadać, aby przejść do kolejnego etapu. Jest to szczególnie często brane pod uwagę jeżeli zgłoszeń jest bardzo dużo, a stanowisko pracy jedno. Segregacja CV jest wtedy bardzo przemyślana i zaplanowana, po to, aby ostatecznie wybrać konkretną i na tamtą chwilę odpowiednią osobę. 

Wygląd i forma CV

Po pierwsze na pewno musi być ono czytelne. Nikt nie będzie miał czasu mając setki Curriculum Vitae na stole rozczytywać się z niezrozumiałych treści. Jeżeli sam czujesz się niepewny co do formy CV, jego treści, masz problem z jego otwarciem, na pewno nie decyduj się na jego wysyłkę i nie licz na cud. Stracisz wtedy potencjalne możliwości rozmów kwalifikacyjnych. Ukończone CV zapisz w PDF, aby mieć pewność, że tekst będzie wyglądał spójnie i nic przypadkiem się nie “rozjedzie”. Sprawy techniczne i formalne przed wysyłką pliku muszą być dopięte na ostatni guzik. Dobrze jest przed wysłaniem ostatecznej wersji do firm, wysłać CV na swoją pocztę i sprawdzić jak ono wygląda po pobraniu i otwarciu. Unikniesz w ten sposób niepewności, czy aby na pewno dokument jest czytelny i jego otwarcie nie stanowi problemu. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę tworząc CV?

 1. Zadbaj o kolorystykę. Zbyt pstrokate, niepasujące do siebie kolory mogą zirytować pracodawcę. Czasami mniej znaczy lepiej. Zwróć na to szczególną uwagę jeżeli starasz się o pracę jako grafik, gdzie źle wyglądające CV może od razu skreślić Twoje umiejętności. Również poważne stanowiska np. w banku lub jako Dyrektor wymagają odpowiedniego podejścia do tematu. 
 2. Ciekawe nagłówki. Oczywiście tutaj także nie można przesadzić z fantazją ale warto podejść do tego indywidualnie i stworzyć je na swój sposób, np. zamiast pospolitego moje doświadczenie napisać: moja ścieżka zawodowa. 
 3. Umiejętności w formie grafiki. Jest to dość świeży temat, ale coraz więcej osób decyduje się na to, aby zamiast pisać o tym co lubią czy umieją robić, wstawić adekwatną grafikę.
 4. Zdjęcie. Zdjęcie nie zawsze musi być szablonowe w białej koszuli, niczym do dowodu. Można przedstawić siebie w nieco luźniejszej formie, ale nie zapominając o branży, do której aplikujemy oraz o wyczuciu smaku i estetyki. Zdjęcia z imprezy, robione z ręki na pewno się tutaj nie sprawdzą. 

Treść CV

Tworząc treść Curriculum Vitae ważny jest układ poszczególnych sekcji. Mając już na uwadze te 6 sekund, trzeba w odpowiedni sposób rozmieść informacje dotyczące Twojej osoby.

Gdzie i jakie informacje umieszczać w CV?

 1. Dane kontaktowe i osobowe. Oczywiście nie mogą zawierać błędów i powinny znajdować się na samym początku. Warto pod danymi napisać firmę, do której aplikujemy, pracodawcy będą mieli poczucie, że nie są jednymi z wielu, do których piszemy. 
 2. Podsumowanie zawodowe. Tutaj warto dać z siebie wszystko i w tym miejscu postarać się zachęcić rekrutera do swojej osoby. Pochwal się trochę, napisz o swoim doświadczeniu, celach, czy umiejętnościach. Ale niech to wszystko faktycznie opisuje Ciebie i to, co faktycznie chcesz osiągnąć. Najważniejsze to być prawdziwym w tym co się pisze. 
 3. Doświadczenia zawodowe. Skup się tylko na tym co faktycznie wzbudzi zainteresowanie przy aplikacji na dane stanowisko. Nie informuj o tym, że w liceum wygrałaś konkurs taneczny i grałeś drużynie w piłkę nożną, aplikując do działu IT. Opisz swoje studia, kursy, dołącz portfolio, wszystko to, co umocni Twoją pozycję wśród aplikujących.
 4. Osiągnięcia. Tutaj użyj liczb i procentów, aby być bardziej wiarygodnym.
 5. Umiejętności. Opisuj tylko to, co faktycznie nie sprawia Ci problemu i określaj stopień w jakim potrafisz coś wykonać. Nie koloryzuj, pracodawca prędzej czy później zorientuje się, że coś jest nie tak.
 6. Zainteresowania. Nie wymieniaj ich po przecinku, opisz je krótko. 
 7. Klauzula o ochronie danych osobowych. Jest obowiązkowa na końcu CV. 

Nie rozpraszaj swoim CV

Napisanie odpowiedniego Curriculum Vitae to nie lada sztuka, ponieważ konkurencja na rynku pracy nie jest mała. Z tego względu podchodź dbale do tego dokumentu i jeżeli oczywiście masz odpowiednie umiejętności na dane stanowisko, to w nim pokładaj nadzieję na odbycie rozmowy kwalifikacyjnej. Cel zawodowy w CV jest naprawdę bardzo ważny, potrafi przykuć uwagę, ale równie dobrze może odstraszyć. Nie przynudzaj, bądź kreatywny pokaż swoje zaangażowanie i pasję w tych 3 zdaniach na początku. Pamiętaj zawsze, aby „nie lać wody” i pisać konkrety, związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Nikogo nie będzie obchodzić przedszkole i szkoła podstawowa, do której uczęszczałeś. Liczą się umiejętności, doświadczenie i osiągnięcia zawodowe, wszystko to co będzie potrzebne w Twojej potencjalnej pracy. Zbyt dużo pobocznych informacji mocno rozprasza, przez co sens całego CV może zostać pominięty.

Zawsze kilka razy przeczytaj ofertę pracy i zastanów się, które wymogi spełniasz, na ile mógłbyś im podołać, ile czasu zajęłoby uczenie się tych zadań. Ważne jest też to, czy w teorii również kiedykolwiek miałeś styczność z danymi zagadnieniami, łatwiej jest wtedy posiąść umiejętności praktyczne. I zastanów się oczywiście, co z tych rzeczy mógłbyś opisać w swoim CV, jako atut. Jeżeli Twoje CV mocno odbiega od wymagań oferty pracy to spróbuj najpierw w innych firmach lub doszlifuj swoje dotychczasowe kompetencje. Jednym słowem najważniejsze w CV jest to, aby pokazało Ciebie, Twoją pasję, zaangażowanie, kreatywność i oczywiście Twoje umiejętności, zgodne z wymogami firmy, do której aplikujesz. To pozwala na wyłapanie przez rekrutera ważnych informacji i na uniknięcie ich pominięcia w CV, ze względu na ilość niepotrzebnych rewelacji.