Rekrutacja jest sytuacją szczególnie stresującą dla kandydata. Tym bardziej, jeśli nie jest odpowiednio przygotowany. Zastanawiasz się jakie pytania zada Ci rekrutant? Z tym sobie poradzisz! Zastanów się jednak jakie pytania do pracodawcy są dla Ciebie istotne, bo przecież masz zamiar zacząć pracę w tym miejscu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czego najlepiej dowiedzieć się o potencjalnym miejscu pracy, aby jak najlepiej poznać wymagania, oczekiwania i specyfikę pracy. 

Rekrutacja – istota pytań do pracodawcy

Bardzo często pod koniec rozmowy rekrutacyjnej, z ust rekrutera pada pytanie “Czy ma Pan/Pani jeszcze jakieś pytania?”. Oczywiście, może zdarzyć się, że podczas rozmowy wyczerpały się wszelkie możliwe pytania i kandydat uzyskał wszystkie odpowiedzi. Jednak przecząca odpowiedź na to pytanie może mieć duże znaczenie. Często pod koniec rozmowy stres odpuszcza i jedyne czego pragnie kandydat, to zakończyć rozmowę i pójść do domu, więc odpowiada, że nie ma pytań. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ zadawanie pytań jest tak samo ważne jak odpowiedź na nie

Taka odpowiedź może dać rekruterowi znak, że skoro nie mamy pytań, tak naprawę nie jesteśmy już zainteresowani stanowiskiem. Pracodawcy szukają przecież zaangażowanych osób, które mają pomóc w rozwoju firmy i pokazują to od samego początku. 

Trudno przewidzieć przebieg rozmowy, jednak można przygotować sobie kilka istotnych pytań, które chcemy zadać. Można również mieć ze sobą notatnik i w nim zapisywać wszystkie pytania, które na bieżąco wpadają do głowy. Pokaże to nasze zaangażowanie oraz kulturę nie przerywania rekruterowi w rozmowie. Niezapisane pytanie może po prostu wylecieć z głowy i zostać pominięte. 

Rekrutacja – przykładowe pytania do pracodawcy 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, warto wcześniej przygotować pytania. Należy prowadzić dialog, wykazać zainteresowanie i pokazać, że jesteśmy odpowiednią osobą. Jakie więc pytania warto zadać na rekrutacji? 

Jak wygląda typowy dzień pracy? 

To pytanie w dużym stopniu pokazuje, że faktycznie jesteśmy zainteresowani pracą i chcemy wiedzieć jak będzie wyglądał nasz dzień. Uzyskująć na nie odpowiedź możemy sami stwierdzić, czy takie warunki nam odpowiadają i czy sprawdzimy się w takiej codzienności. 

Czy są możliwości rozwoju? 

Pytanie o rozwój pokazuje nasze ambicje w pracy. Udowadnia, że kandydat nie chce stać w miejscu i chce rozwijać skrzydła. Jeżeli taka osoba dowie się, że nie ma co liczyć na rozwój, jest to dobry powód, by porzucić starania na te stanowisko. 

Jak firma motywuje pracowników? 

Warto także zapytać, jak wygląda motywacja pracowników, czy istnieją benefity pozapłacowe, czy coś wyróżnia w tej kwestii firmę na tle innych. 

Jak wygląda okres próbny? 

Gdy wiemy już jaka jest forma zatrudnienia, warto również zapytać konkretnie o okres próbny. Zazwyczaj są to trzy miesiące. Jednak każda firma może wprowadzić własne zasady, o których warto wiedzieć. 

Jakie są wymagane kompetencje miękkie? 

Oprócz kwalifikacji i doświadczenia kandydata, kompetencje miękkie również są priorytetem. Poznanie wymaganych kompetencji może nam pomóc zorientować się, co jest ważne w zespole.

Jak przebiega dalsza część rekrutacji i kiedy otrzymam odpowiedź zwrotną? 

Warto zapytać jak przebiegają kolejne etapy rekrutacji, aby być świadomym na co się przygotować. Szukając nowej pracy, często mamy kontakt z różnymi firmami, więc czas gra również dużą rolę (również w kwestii wypowiedzenia aktualnej pracy). Chcemy znać wyniki rekrutacji, bez względu na jej wynik. Szczególnie po to, aby wiedzieć czy musimy nadal szukać ogłoszeń. Takie pytanie uświadomi rekruterowi, aby odezwał się do kandydata nawet jeżeli wynik będzie negatywny. Taką praktykę powinni sprawować wszyscy rekruterzy, jednak nie zawsze się tak zdarza. 

Pytania do pracodawcy są zdecydowanie istotne i warto je zadawać. Nie tylko pokażemy swoje zaangażowanie, ale również dowiemy się czy firma jest odpowiednim miejscem dla nas.