Święta to okres radości i dzielenia się prezentami z bliskimi. Kultura organizacji na przestrzeni lat doszła do takiego etapu, że co rok pracownicy również dostaną prezenty od firmy. Fakt tego, czy w danej firmie są wręczane bożonarodzeniowe upominki przy wigilijnym stole, jest zależny od wielu czynników. Czy pracodawca ma obowiązek wręczania prezentów pracownikom? W jakiej formie mogą być prezenty dla pracowników na święta? Przeczytaj artykuł.

Prezenty dla pracowników – obowiązek pracodawcy?

Prawo nie mówi o obowiązku wręczania prezentów przez pracodawcę. Nie ma żadnego kodeksu, który mówi o konieczności dawania czegokolwiek pracownikowi na święta. Nad pracodawcą nie wisi obowiązek przyznawania dodatkowych świadczeń socjalnych w tym właśnie prezentów z okazji świąt. Może jednak robić to dobrowolnie. Prezenty dla pracowników mogą być finansowane z zakładowego funduszu ZFŚS, którego budżet jest ustalany na początku roku.

Jednak z punktu widzenia relacji z pracownikami, dobrym pomysłem jest wręczenie prezentów na święta dla pracowników. Takie gesty niosą za sobą lepsze relacje oraz zwiększoną chęć do pracy.

Prezenty dla pracowników – od czego są zależne?

Decyzja o tym, czy zostaną przygotowane prezenty, jest uzależniona od wielu czynników, w kulturze firmy. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę:

Polityka firmy

Zawiera zasady dotyczące prezentów dla pracowników. Każda organizacja rządzi się swoimi wewnętrznymi zasadami, które powinny być zawarte w regulaminie lub w statucie. To czy dana firma wręcza upominki na święta, możemy wiedzieć już na początku dołączenia do nowej organizacji.

Budżet przedsiębiorstwa

Jeśli firma ma niski budżet na świąteczne prezenty, można przygotować symboliczne upominki, które są wyrazem podziękowania dla pracowników. Miłym krokiem będzie również wręczenie kartki z życzeniami i słowami, które docenią pracownika. Jeśli jednak firma ma większy budżet, to prócz tego może zdecydować się na prezenty o wyższej wartości. Dobrym pomysłem przy większym budżecie jest też przygotowanie wigilii pracowniczej, podczas której te prezenty zostaną wręczone, a pracownicy będą mieć okazję na integrację.

Kultura wewnętrzna firmy

Jeśli w firmie istnieje tradycja wręczania prezentów świątecznych i jest to dobrze postrzegane przez zespół, to warto zachować tę praktykę. Jednak gdy firma nie ma takiej tradycji, możemy zastosować inne formy uznania, takie jak wspólne spotkania, lunche lub dzielenie się świąteczną atmosferą.

Indywidualne zasady w firmie

Wskazane jest także wzięcie pod uwagę indywidualne zachowanie pracownika. Niektórzy mogą cenić sobie symboliczne prezenty, podczas gdy inni będą cenili bardziej praktyczne prezenty lub nawet dodatkowe dni wolne czy premię. 

Dywersyfikacja prezentów

Jeśli zdecydujesz się na prezenty dla pracowników, pomyśl nad różnorodnością, aby dopasować je pod różne gusta pracowników. Podzielenie prezentów na mężczyzn i kobiety będzie już dobrym podejściem, ponieważ każda płeć ma trochę inne potrzeby oraz zainteresowania.

Forma prezentów dla pracowników

To jaka zostanie wybrana forma prezentów, jest zależne od pracodawcy lub działu marketingu. Firmy decydują się czasem na jedną formę prezentów dla pracowników, a czasem na dwie lub więcej w zależności od budżetu, jaki jest przeznaczony na tego typu przedsięwzięcie.

Najczęściej wręcza się prezent w postaci:

  • premii pieniężnej,
  • vouchera,
  • upominku fizycznego np. zimowy zestaw.

Pamiętajmy, że każda forma prezentu jest miłym gestem, jednak przy większym budżecie warto porozmawiać z pracownikami i dowiedzieć się, która forma bardziej umili ich przygotowania do wigilii.