Święta zbliżają się coraz szybciej, a wraz z nimi świąteczne przygotowania oraz znane wigilie firmowe. Dla niektórych pracowników oraz pracodawców wigilia firmowa to moment, w którym można wspólnie i miło spędzić czas przy jednym stole. Dla innych natomiast jest to uciążliwy obowiązek, przy którym należy wykazać się ogromną umiejętnością gry aktorskiej. Jak zatem jest naprawdę? Wigilia firmowa to przyjemność, czy obowiązek dla pracowników oraz pracodawcy?  

Wigilia firmowa. Przyjemność czy obowiązek?

Wigilia firmowa – przyjemność, czy obowiązek? 

Wigilie firmowe stały się już tradycją. To pewnego rodzaju bonus od pracodawcy dla pracowników firmy. Czy jednak dla wszystkich? Wigilia firmowa ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Niektórzy z niecierpliwością wyczekują wigilijnego spotkania. Inni natomiast uważają to za stratę czasu. ,,Po co mam tam siedzieć, przecież w większości nie znam tych ludzi?’’, ,, to strata czasu’’, ,,uśmiechanie i bycie miłym na siłę’’. Takie sformułowania można usłyszeć z ust zarówno szefa, jak i niektórych pracowników. 

Często niestety wynika to ze sceptycznego podejścia i negatywnego nastawienia. Niektórzy argumentują to również brakiem czasu, gdyż w okresie przedświątecznym mają multum swoich obowiązków lub nie mają czasu na wigilijne spotkanie po pracy lub w weekend. Ale czy takie jednorazowe wyjście firmowe, może aż tak pokrzyżować plany? Warto spojrzeć na to z innej perspektywy i wigilię firmową potraktować, jako szansę na lepsze poznanie, skrócenie dystansu oraz na złagodzenie wszelkich konfliktów w pracy, jeśli takie miały miejsce.   

Ponadto wigilia firmowa, która przebiega w miłej i swobodnej atmosferze pozytywnie wpływa na wydajność zespołu. Dodatkowo nowym pracownikom daje szansę na poznanie koleżanek i kolegów z pracy oraz na rozmowę z pracodawcą.

Wigilia firmowa – jak zazwyczaj wygląda?

Polscy pracodawcy czerpią wzorce od zachodnioeuropejskich firm. Urozmaicają wigilie o dodatkowe elementy takie, jak prezenty, zabawy, czy konkursy. Często przebieg wigilii jest schematyczny. Zaczyna się od przemówienia szefa, później zwykle jest podsumowanie roku i na końcu życzenia. Obecnie w większych firmach popularną formą wigilijnego spotkania stały się bankiety w dużych salach lub restauracjach. Często z muzyką na żywo oraz dodatkowymi elementami w postaci fotościanek, czy budek fotograficznych. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w przypadku większych firm, które mają kilka lub więcej siedzib w różnych częściach kraju. Jest to zatem nie tylko okazja do złożenia świątecznych życzeń, ale również do spotkania z innymi członkami zespołu, z którymi przez wzgląd na inne lokalizacje siedziby widzimy się bardzo rzadko. 

Inną formą wigilii firmowej jest spotkanie w biurze. Zwykle to pracodawca zarządza przerwę w pracy w określonych godzinach, na rzecz wspólnej wigilii, ale zdarza się również, że wigilia jest po pracy lub w weekend. Firmy na takie okazje często zamawiają catering lub pracownicy, jeśli wyrażą chęć sami przygotowują i przynoszą wigilijne potrawy. 
Jeszcze inną formą spędzenia wspólnej wigilii firmowej są wyjścia do mniejszych lokali, a także na jarmarki bożonarodzeniowe w centrum miasta. Tego typu wyjścia to idealna okazja do poznania członków zespołu, szczególnie przez pracodawców.

Wigilia firmowa – planowanie

Wigilia firmowa może być spotkaniem, w którym pracownicy oraz pracodawca będą uczestniczyć z przyjemnością. Żeby tak się stało, należy ją odpowiednio zaplanować. Bez dobrej organizacji, pracownicy oraz pracodawcy szybko mogą się zniechęcić do spotkania. Warto zatem pamiętać o planie, w którym należy uwzględnić dostępny na wigilię firmową budżet, odpowiednią datę oraz miejsce spotkania, a także odpowiedni komunikat i formę zaproszenia uczestników.