Już niedługo wszyscy zaczniemy planować swoje urlopy na 2024 rok. Będąc zatrudnionym na umowę o pracę mamy pakiet dni, który jest przyznawany w związku z powyższą umową. Jednak w ciągu roku przypadają również święta, dzięki którym mamy dodatkowe dni wolne. Jedno święto przypada w sobotę, więc pojawia się dzień wolny, który będziemy mogli odebrać w dzień powszedni. Jak planować urlop w 2024 roku? Ile będziemy mieć wolnych dni dodatkowych? Przeczytaj artykuł.

Dni wolne 2024 - jak planować urlop?

Urlop wypoczynkowy

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma przysługujące mu dni wolne tzw. urlop wypoczynkowy. W zależności od stażu pracy oraz ewentualnej niepełnosprawności przysługuje pakiet roczny w postaci:

 • 20 dni – dla każdego pracownika,
 • 26 dni – po 10 latach stażu pracy,
 • 30 dni – przy stwierdzonej niepełnosprawności,
 • 36 dni – po 10 latach stażu pracy oraz przy stwierdzonej niepełnosprawności.

W staż pracy wlicza się również okres nauki, jednakże jest on zależny od tego, jaka szkoła została ukończona.

Dni wolne w 2024 roku

Urlop zimowy 2024 rok

Sam początek roku zaczynamy z większą liczbą dni wolnych, ponieważ nowy rok wypada w poniedziałek 1 stycznia. Za to Święto Trzech Króli jest w sobotę 6 stycznia. Pamiętajmy, że za to święto możemy odebrać jeden dzień wolny. Dla przykładu możemy ten dzień wykorzystać 2 stycznia (wtorek), a następnie 3, 4 i 5 stycznia wziąć urlop wypoczynkowy i takim oto sposobem mamy aż 9 dni na pełny odpoczynek noworoczny.

Jeśli zostały nam jeszcze dni do wykorzystania z 2023 roku, to warto je wykorzystać w dniach 27-29 grudnia. Wtedy nasz urlop może trwać od 23 grudnia, aż do 7 stycznia, czyli 16 dni wliczając weekendy. Wykorzystamy łącznie 6 dni urlopowych – 3 dni ze starej puli urlopowej oraz 3 dni z nowej.

Urlop wiosenny 2024 rok

Wiosną szykuje nam się wiele wolnych dni, ponieważ aż 6. Wielkanoc przypada klasycznie w niedzielę 31 marca, a Poniedziałek Wielkanocny, w poniedziałek 1 kwietnia. W związku z tymi dwoma świętami nie przedłużymy sobie weekendu, jednak 1 maja przypada Święto Pracy, a 3 maja Święto Konstytucji. Jeśli weźmiemy wolne w poniedziałek, wtorek i czwartek trzy dni wolnego, to możemy mieć długi 9-dniowy okres wypoczynkowy.

W maju we wtorek 28 maja przypadają Zielone Świątki, w związku z tym warto wziąć wolny poniedziałek, aby weekend trwał 4 dni. Bardzo podobnie wygląda sytuacja z czwartkowym Bożym Ciałem, który jest 30 maja. Dobierając wolny piątek, przedłużymy sobie wolny weekend.

Urlop letni 2024 rok

Jest to niewątpliwie okres w ciągu roku, podczas którego urlopy wykorzystywane są najczęściej. W tegorocznym okresie letnim czeka nas tylko jeden dzień wolny – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które jest w czwartek 15 sierpnia. Biorąc dzień wolny w piątek, możemy wydłużyć sobie weekend do 4 dni.

Urlop jesienny 2024 rok

Październik jest znacznie gorszy, ponieważ podczas tego miesiąca nie zyskamy dodatkowych dni wolnych od pracy. Znacznie lepszy jest listopad, podczas którego mamy dwa dni wolne od pracy – Wszystkich Świętych – piątek 1 listopada i Święto Niepodległości – poniedziałek 11 listopada. Do końca jesieni niestety nie będziemy mieć przysługującego dnia wolnego za święto.

Świąteczne dni wolne 2024

W 2024 roku Wigilia wypada nieco inaczej niż w 2023 roku. Przypomnijmy, że w tym roku wigilia przypada na niedzielę. W przyszłym roku wigilia będzie wypadać we wtorek, a z kolei pierwszy oraz drugi dzień Bożego Narodzenia, to środa i czwartek. Oznacza to, że biorąc dwa dni urlopu (poniedziałek 23 i piątek 27 grudnia), będziemy mieli szansą na odpoczynek przez łącznie 9 dni. Dość podobnie jak w trwającym 2023 roku.

W grudniu pracodawca może zdecydować się na wigilię firmową w czasie pracy. Jednak jest to indywidualny temat każdej firmy.

Dni wolne od pracy w 2024 roku

W nowym roku 2024 będziemy mieć dodatkowo aż 13 dni wolnych od pracy.

 • Nowy Rok – poniedziałek 1 stycznia
 • Święto Trzech Króli – sobota 6 stycznia
 • Wielkanoc – niedziela 31 marca
 • Poniedziałek Wielkanocny – poniedziałek 1 kwietnia
 • Święto Pracy – środa 1 maja
 • Święto Konstytucji 3 Maja – piątek 3 maja
 • Zielone Świątki – wtorek 28 maja
 • Boże Ciało – czwartek 30 maja
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – czwartek 15 sierpnia
 • Wszystkich Świętych – piątek 1 listopada
 • Święto Niepodległości – poniedziałek 11 listopada
 • Pierwszy dzień Bożego Narodzenia – środa 25 grudnia
 • Drugi dzień Bożego Narodzenia – wtorek 26 grudnia

Warto również pamiętać, że za sobotę przysługuje nam jeden dodatkowy dzień wolny od pracy.

Podsumowanie

Duża liczba dni wolnych wypada w nadchodzącym 2024 roku. Jest to idealna okazja na przedłużenie sobie nieco wolnego od pracy. Warto pamiętać o innych pracownikach z naszego zespołu, którzy również mogą chcieć wziąć w tym samym okresie wolny dzień. Wskazana jest konsultacja i porozumienie się na temat tego, kto, w jakim okresie bierze dodatkowy dzień wolny. Taka rozmowa z pewnością wpłynie pozytywnie na relacje pracownicze.