Miejsce pracy nie tylko należy do konkretnego pracownika, ale także wpływa na efektywność, rozwój oraz zdrowie psychiczne. Może oddziaływać również na całe mieszkanie lub dom, jeśli wykonuje się pracę zdalną. Zachowanie porządku jest kluczowe dla sukcesu biznesowego i osobistego. Co oznacza porządek miejsca pracy? Jak porządek wpływa na wydajność oraz zdrowie psychiczne? Dowiesz się z artykułu.

Porządek miejsca pracy - dlaczego jest kluczowy?

Co oznacza porządek miejsca pracy?

Porządek naszego miejsca pracy oznacza nie tylko wytarty kurz oraz poukładane przedmioty, ale również poukładane kategoriami papiery i poprawną organizację. Porządkiem możemy nazywać również harmonię, która otacza miejsce pracy np. biurko lub pomieszczenie.

Miejscem pracy może być nie tylko pomieszczenie w biurze, ale również samochód służbowy. Tyczy się to również sprzętu, który dostajemy w ramach wykonywanych obowiązków służbowych. Dbanie o regularne czyszczenie sprzętu z kurzu, niepotrzebnych plików lub wykonywanie częstego backupu, również dotyczy porządku miejsca pracy.

Warto zadbać również o zanieczyszczenia będące w powietrzu korzystając przykładowo z nawilżacza powietrza, który przy okresie grzewczym, jest bardzo przydatny.

Wydajność pracy

Znaczącym elementem wydajności pracy jest porządek, który nas otacza. Praca wokół zanieczyszczeń, kilku kubków po kawie lub sterty papierów nie będzie tak wydajna i efektywna jak praca w czystości.

Ludzka psychika przyswaja otoczenie, a następnie przekłada to na pracę. Oznacza to, że porządek wokół nas przełoży się na efekty naszej pracy, dlatego tak istotne jest dbanie o otaczające nas miejsce w pracy. Brak dezorganizacji i bałaganu pozwala na skupienie się na dokładnym wykonaniu zadań.

Zdrowie psychiczne a porządek w pracy

Otaczające nas rzeczy wypływają bardzo mocno na zdrowie psychiczne. Mając bałagan i pełny nieład jesteśmy podatni na złość. Jeśli będziemy zmuszeni do szukania zagubionego przedmiotu wśród bałaganu, to możemy poczuć się przytłoczeni oraz mogą pojawić się w nas negatywne emocje lub stres.

Przy odpowiedniej organizacji i czystości możemy wyeliminować te oraz inne negatywne aspekty.

Dodatkowe zalety porządku miejsca pracy

Poprawa bezpieczeństwa

Porządek miejsca pracy jest również ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. Uporządkowane stanowisko pracy zmniejsza ryzyko wypadków. Leżące kable na środku pomieszczenia mogą doprowadzić do wypadku pracownika.

Wzmacnianie wyglądu firmy

Kiedy klienci lub partnerzy biznesowi odwiedzą biuro, to widoczny bałagan może wpłynąć na postrzeganie firmy. Widoczny porządek może pomóc w stworzeniu pozytywnego wizerunku firmy, co z kolei może pomóc pozyskać nowych klientów i partnerów biznesowych.

Ułatwienie współpracy

Porządek miejsca pracy może umożliwić lepszą współpracę między pracownikami. Jeśli sytuacja w pracy będzie wymagać zmiany stanowiska, to nowy pracownik nie będzie musiał zaczynać od sprzątania, co z pewnością przyczyni się do lepszych relacji wśród pracowników.

Porządek miejsca pracy według prawa

Kodeks pracy posiada artykuł mówiący o porządku stanowiska pracy. Mowa konkretnie o art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy, który mówi, że pracownik ma posługiwać się stanowiskiem i sprzętem zgodnie z przeznaczeniem, dbać o należyte traktowanie i reagować w sytuacjach zagrożenia. Wszystko w formie dbałości o dobro zakładu pracy.

Jednak w dalszym ciągu pracownik nie ma prawnego obowiązku co do sprzątania stanowiska w pracy. Mimo to warto zadbać o nasze biuro, krzesło lub sprzęt, który towarzyszy nam codziennie przez 8 godzin. Pamiętajmy przy tym, że nie powinno się to odbywać w trakcie przerwy. Jest to forma dbałości o stanowisko w miejscu pracy, więc dbanie o czystość powinno odbywać się w ramach czasu pracy.

Podsumowanie

Porządek miejsca pracy ma wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla firmy. Warto inwestować czas w dbałość o porządek, ponieważ przełoży on się na wiele aspektów naszej codziennej pracy. Zazwyczaj jest to kwestia kilku minut w tygodniu, a skutki, które za sobą pociągnie, mogą przełożyć się m.in. na pozyskanie znacznej ilości czasu do pracy.