Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj nie jest łatwym tematem dla przyszłego pracownika. Większość osób czuje ogromny stres przed spotkaniem z rekruterem. Jest to naturalny odruch, natomiast można sobie z nim poradzić. Dlaczego i jak warto przygotować się do spotkania rekrutacyjnego? Czy pierwsza rozmowa o pracę musi być stresująca? Czy ubiór ma znaczenie? Na te pytania odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.

Pierwsza rozmowa o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj nie jest łatwym tematem dla przyszłego pracownika. Większość osób czuje ogromny stres przed spotkaniem z rekruterem. Jest to naturalny odruch, natomiast można sobie z nim poradzić. Dlaczego i jak warto przygotować się do spotkania rekrutacyjnego? Czy pierwsza rozmowa o pracę musi być stresująca? Czy ubiór ma znaczenie? Na te pytania odpowiedzieliśmy w poniższym artykule.

Pierwsza rozmowa o pracę – czym jest rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa z rekruterem lub z inną osobą na tym stanowisku. Ma ona na celu poznanie pracownika i kompetencji, które posiada. Trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut i posiada minimum dwa etapy.

Etapy, które mogą się pojawić przy pierwszej rozmowie o pracę, to:
 • poznanie kompetencji miękkich,
 • sprawdzenie kompetencji twardych,
 • rozmowa z kierownikiem lub pracodawcą.

To właśnie podczas tej rozmowy są zadawane pytania o wykształcenie, doświadczenie i umiejętności jakie posiada potencjalny pracownik.

Dlaczego warto się przygotować do pierwszej rozmowy o pracę?

Wśród młodych osób panuje bardzo luźne podejście do tematu jakim jest pierwsza rozmowa o pracę. Dość często można spotkać się z sytuacją, gdzie potencjalny pracownik nie podjął działań w kierunku zapoznania z firmą.

Najczęstszym błędem jest przeczytanie bez zrozumienia ogłoszenia, do którego składa się CV. Drugim częstym błędem jest nie pokuszenie się o zapoznanie ze stroną www lub mediami społecznościowymi danej firmy.

Przed przyjściem pierwszą rozmowę o pracę, warto:
 • zapoznać się ze stroną internetową i wizytówką firmy,
 • zaznajomić się z branżą firmy,
 • poznać produkty lub usługi jakie oferuje przedsiębiorstwo.

Pierwsza rozmowa o pracę – przygotowanie

Najważniejsze w całym przygotowaniu jest pamięć o byciu sobą. Rekruter cały czas ma styczność z osobami, które przychodzą na rozmowy, dlatego potrafi odczuć, gdy druga osoba przestaje być szczera. Sztuczne zachowanie może od razu skreślić potencjalnego kandydata.

Przed pierwszą rozmową o pracę powinno się przygotować pytania, które zadamy rekruterowi. Ich tematyka jest dowolna, ponieważ musi wyjść ze strony osoby rekrutowanej. Powinna być to naturalna czynność. Nie warto brać pytań z internetu, tylko przygotować takie, na które faktycznie chcemy znać odpowiedź.

Zabranie ze sobą dokumentów jest obowiązkowe, a w ich skład zazwyczaj wchodzą:
 • świadectwa ukończenia szkoły,
 • potwierdzenie zdania egzaminów,
 • certyfikaty zaświadczające o przejściu szkoleń,
 • potwierdzenie zdania matury,
 • zaświadczenie o niekaralności.

Należy pamiętać również, że dokumenty mogą się różnić w zależności od stopnia ukończenia nauki i doświadczenia pracownika. Przy dobrym przygotowaniu pierwsza rozmowa o pracę nie będzie stresująca.

Czy ubiór ma znaczenie?

Ubiór to temat bardzo subiektywny, ponieważ każdy ma inną definicję odpowiedniego ubioru. Na pierwszej rozmowie o pracę preferowany jest schludny wygląd, który przedstawi potencjalnego pracownika w dobrym świetle. Definitywnie odradza się ubierania rzeczy tzw. na co dzień i tych sportowych. Zdecydowanie się na trochę luźniejszy outfit jest dobre w momencie, gdy zdecydowaliśmy się na pracę w branży IT, natomiast jeżeli wybraliśmy branżę medyczną lub państwową, to odpowiedni będzie ubiór oficjalny tzw. casual business.

Okres po pierwszej rozmowie o pracę

Czas, który jest po rozmowie kwalifikacyjnej to trudny okres, ponieważ oczekujemy na telefon. Zazwyczaj rekruter podaje czas oczekiwania na informację z odpowiedzią, która może mieć trzy formy (zakwalifikowanie się do kolejnego etapu, otrzymanie pracy lub nieotrzymanie pracy). Pierwsza rozmowa o pracę może dać nam lekcję na przyszłość. Z każdej z nich możemy wyciągnąć wnioski. Nie warto decydować się na pracę w firmie, która po rozmowie nie spełnia naszych oczekiwań mimo, że tylko od niej dostaliśmy pozytywną odpowiedź. Pierwsza rozmowa o pracę jest więc kluczowa dla obu stron. 

Często osoby, które czekają na ten telefon zastanawiają się, czy warto zainteresować się i zadzwonić samemu. Odpowiedź na to pytanie jest zależna od organizacji, do jakiej złożyliśmy CV i od nas samych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy to dobra decyzja, czy zła. Dobrą decyzja na pewno jest przechodzenie przez wszystkie etapy rekrutacji zgodnie z naszymi wartościami i naturalnym podejściem.