Podczas poszukiwania wymarzonej pracy często zwracamy uwagę na wielkość organizacji, do której aplikujemy. Mamy w głowie stereotypy dotyczące pracy w dużej korporacji, jak i w mniejszym przedsiębiorstwie. Wydaje nam się, że wybór dużej firmy przyniesie nam większe zarobki, ale też nadgodziny. Z czym wiąże się więc praca w małej firmie i jakie są tego zalety? Dowiesz się z artykułu.

zalety pracy w małej firmie

Praca w małej firmie

Wciąż marzeniem wielu osób jest praca w dużej firmie. Oczywiście ma wiele zalet i może być dla nas dobrym doświadczeniem. Pracownicy korporacji czasem mogą nawet uważać, że wybór małej organizacji jest zawodową porażką. Małe firmy mają jednak wiele do zaoferowania i warto się temu przyjrzeć. Praca w małej firmie niesie za sobą domową atmosferę i zrozumienie, ale także różnorodne możliwości samorozwoju. Pracując w mniejszym zespole musimy być bardziej odpowiedzialni, ponieważ mamy często bezpośredni wpływ na wiele spraw firmowych.

Rozwój w małej firmie

Pracując w małej firmie jesteśmy traktowani indywidualnie. Każdy członek zespołu wnosi swoją pracą ogromne znaczenie dla całej firmy. Małą firmę tworzą ludzie i nie ma anonimowości. Warto zaznaczyć, że możemy szybciej zostać docenieni, dzięki temu że będziemy bardziej widoczni. Praca w małej firmie często zwiększa szanse na awans, ponieważ pracujemy bardziej dynamicznie, a nasz zakres obowiązków może być szeroki. To wszystko sprawia, że stale uczymy się nowych rzeczy, nawet jeśli wiąże się to z opuszczeniem naszej strefy komfortu.

W dużej firmie mamy jasną hierarchię. Pracownicy są zatrudniani na konkretne stanowiska i stale odpowiadają przed swoim przełożonym. Pracując w małej firmie mamy większą szansę na wykazanie się i podejmowanie ważnych decyzji, lub nawet reprezentowanie firmy. Jeśli my się rozwijamy, to rozwija się cała firma, a sukces jest ważny dla każdego pracownika. W małej firmie mamy większe poczucie odpowiedzialności i widzimy, że nasza praca ma sens.

Atmosfera i komunikacja

Praca w małej firmie wiąże się z możliwością nawiązania dobrych relacji z każdym członkiem zespołu. Wszyscy się znają i wiedzą dokładnie czym druga osoba się zajmuje. Komunikacja w małej firmie jest bardziej bezpośrednia i szybsza, dzięki czemu możemy sprawnie podejmować wszelkie decyzje. Dotyczy to także bieżących problemów, które możemy rozwiązywać nawet ustnie.

Ludzie w małej firmie są bardziej zintegrowani, a to sprawia, że są bardziej zaangażowani w pracę. Wzajemne wsparcie wpływa na naszą motywację i później na wyniki. Przyjazna lub nawet domowa atmosfera w pracy w małej firmie przyniesie pracodawcy same sukcesy. W wielu mniejszych biznesach możemy liczyć na większe zrozumienie dotyczące spraw biurowych, jak i prywatnych.

Pracując w małej firmie nie mamy sztywnych reguł

W zależności od wielkości firmy, różnią się także modele zarządzania. Praca w małej firmie nie ma zwykle sztywnych reguł i autokratycznego stylu zarządzania. Na przykład, w dużych firmach często obowiązuje dress code. W małej firmie jest to raczej rzadko spotykane. Swoboda dotyczy nie tylko stroju, ale także godzin pracy. Nie jesteśmy rozliczani co do minuty jeśli zdarzy nam się zaspać lub dłużej stać w korku. Nie musimy czuć się spięci.

Praca w małej firmie a wynagrodzenie

Wbrew stereotypom praca w małej firmie nie musi wiązać się z niższym wynagrodzeniem, niż w korporacji. Na zyski w takiej firmie pracują wszyscy pracownicy i mają oni większą motywację do osiągnięcia lepszych wyników. W małym rozwijającym się biznesie nasza pensja może wzrastać regularnie. Także pracodawca w większym stopniu dba o każdego pracownika i ma większą chęć aby zachować go w firmie jak najdłużej.

Innowacyjne projekty i różnorodność

W małej firmie praca jest różnorodna. Tym bardziej jeśli mówimy o startupach. Wtedy innowacyjne projekty będą naszą codziennością. Co więcej, pracownicy w małej firmie są bardziej zaangażowani. Mają możliwość podejmowania się różnych zadań i próbowania nowych rzeczy. Dzięki temu nigdy nie jest nudno. Wypalenie zawodowe nie jest tak popularne jak w dużych korporacjach.

Praca w małej firmie ma swoje wady, jednak biorąc pod uwagę wszystkie czynniki warto spróbować i zdobyć doświadczenie w takiej organizacji.