Na co dzień spotykamy się z różnorodnymi opiniami na temat pracy w dużym przedsiębiorstwie. Wiele ludzi decyduje się na pracę w korporacji, ponieważ jest to dla nich spełnienie marzeń, a inni z chęci rozwijania swojej kariery. Praca w dużej firmie ma swoje zalety oraz wady. Może kojarzyć się z nudą, częstą pracą po godzinach, a z drugiej strony z wieloma benefitami.

Zalety pracy w dużej firmie

Praca w korporacji

W dużej firmie, takiej jak korporacja, pracuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy pracowników. Często są to firmy działające globalnie. Charakteryzują się raczej stałymi godzinami pracy, pracą przy komputerze w dużych biurach i różnorodnymi świadczeniami pozapłacowymi. W obecnych czasach duże firmy musiały stać się bardziej elastyczne pod kątem godzin pracy, jak i jej miejsca jej wykonywania (praca zdalna), ale wciąż cechuje je większa dyscyplina. Jak w każdym przedsiębiorstwie, w korporacji także możemy znaleźć wady i zalety pracy. Warto zwrócić na nie uwagę przy okazji poszukiwania pracy.

Zalety pracy w dużej firmie

Do największych korzyści wynikających z pracy w korporacji zaliczamy poczucie stabilności. Im firma jest większa, tym zwykle jest bardziej wypłacalna. Niektóre korporacje już od początku oferują konkurencyjne zarobki. Jeśli jest inaczej i wynagrodzenie na start jest przeciętne, nie trzeba się od razu zniechęcać. Większość dużych firm oferuje widełki i system awansowania. Dodatkowo możemy mieć ściśle określoną ścieżkę kariery i wyznaczone cele. Dzięki temu będziemy bardziej zmotywowani, ponieważ zwykle realizacja tych celów zakończy się awansem.

Praca w dużej firmie to często większa możliwość rozwoju. Pracownicy podnoszą swoje umiejętności na różnych kursach i szkoleniach. Mogą rozwijać się wewnętrznie i przebranżowić w ramach pracy w jednym przedsiębiorstwie, dzięki rekrutacji wewnętrznej.

Co więcej, pracując w dużej firmie można nauczyć się organizacji pracy przez ogólne zasady i dyscyplinę. Pracodawcy oferują także różne benefity pozapłacowe, np. prywatne ubezpieczenie, czy karnety na siłownie. Dużą zaletą jest także praca z ludźmi i możliwość poznania osób z całego świata.

Wady pracy w korporacji

Praca w dużej firmie ma także kilka wad. Pracownicy zwracają uwagę na nadmiar pracy i coraz nowsze zadania. Są często także “niezauważani”. Dzieje się tak, ponieważ wśród kilkuset pracowników ciężej jest się wyróżnić. Pracownicy są czasem traktowani bardziej jak trybiki w maszynie. Odbija się to oczywiście na ich psychice i zdrowiu, co może doprowadzić do wypalenia zawodowego i do zwolnienia.

Problemy występują przy integracji między pracownikami. Trudniej jest rozpocząć pracę dołączając do zespołu liczącego kilkaset osób. Tym bardziej jeśli jesteśmy introwertykami. W małej firmie dużo łatwiej o integrację i poznanie wszystkich pracowników. W dużych przedsiębiorstwach pracuje się także w większych biurach, co może być dla niektórych kłopotliwe.

Pracując w korporacji możemy mieć trudności z docenianiem przez przełożonych. Rzadziej słyszymy pochwały kierowane konkretnie do nas. W dużym zespole częściej docenia się ludzi całościowo. Przez to mamy do czynienia z tzw. wyścigiem szczurów i rosnącą wewnętrzną konkurencją.

Jaką firmę wybrać?

Zarówno na początku kariery jak i przy późniejszej zmianie pracy, warto zwrócić uwagę na kilka czynników przy wyborze firmy. Młodym pracownikom będzie trudniej, ponieważ nie mają doświadczenia, więc powinni sugerować się rozmowami z osobami z różnych środowisk.

Pracując w dużej firmie zwraca się dużą uwagę na presję. Stres towarzyszy nam także w małych firmach, ale zapewne w mniejszym zakresie. W korporacji mamy niestety niewielki wpływ na firmę. Zaletą małych biznesów jest właśnie możliwość przedstawienia swojego zdania. Różnicą między pracą w dużej i małej firmie jest też elastyczność. Ogólne zasady często bardzo się różnią.

Podsumowanie

Praca w dużej firmie ma wiele zalet, ale także dużo wad. Jak widać, nie jest to praca dla każdego, ale wiele osób się w niej odnajduje. Czasem warto spróbować, aby przekonać się czego oczekujemy od pracy i jak czujemy się w korporacji. Należy indywidualnie podejść do tej kwestii, czy wolimy pracę w małej czy dużej firmie. Warto sprawdzić różne środowiska, aby wyrobić własne zdanie, z dala od stereotypów.