W ostatnich latach doszło wiele nowych zmian na rynku pracy. Stałym elementem życia stał się home office (praca zdalna). Na jakie zmiany są gotowi pracodawcy? Jakich zmian oczekują Polacy? Dowiesz się z tego artykułu.

Ewolucja kultury i systemu pracy w przyszłości

Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone?

Obecna gospodarka zmusza nas często do podejmowania trudnych decyzji i wprowadzania zmian. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i pracodawców. Te zmiany są dość dyskusyjne, ponieważ każdy może mieć inny pogląd. Zmiany wprowadzane testowo przed firmy mają wpłynąć głównie na system wykonywania obowiązków, ale również na życie prywatne. Firmy w wielu krajach sięgają po coraz ciekawsze rozwiązania, bazując na wszelakich badaniach rynku. 

Przykłady zmian, które są testowane na świecie:

  • urlop menstruacyjny dla kobiet,
  • możliwość wyboru formy pracy (zdalnie, stacjonarnie lub hybrydowo),
  • czterodniowy tydzień pracy.

Ewolucja kultury pracy

Najbardziej komentowane jest wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, który jest już wdrażany m.in. w Wielkiej Brytanii. Inne kraje również myślą nad wdrożeniem tego do siebie. W jednej z firm pracownicy mają możliwość poproszenia o skrócony tydzień pracy na okres próbny (sześć miesięcy). Portugalia chce, aby taka zmiana była wdrażana tylko w wybranych instytucjach.

Irlandzka grupa bankowa zaoferowała swoim pracownicom płatny urlop z powodu menopauzy. Co ciekawe, mają na to aż 10 dni w roku. Dla przypomnienia w Polsce dni urlopowych płatnych dla osób pracujących jest: 26 (powyżej 10 lat pracy) i 20 (poniżej 10 lat pracy). Hiszpania również zrobiła krok ku kobietom i otrzymały możliwość urlopu płatnego z tytułu odczuwania bólu przy dniach menstruacyjnych. W Polsce z pewnymi rzeczami wciąż jesteśmy “w tyle”, jednak warto przyjrzeć się inicjatywom takim jak dodatkowy dzień urlopu na profilaktykę, wprowadzany od niedawna w wielu organizacjach. 

Ewolucja poprzez 4 dniowy tydzień pracy

W Polsce i na świecie najgłośniej mówi się o wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy. W Japońskim oddziale Microsoft, gdy został wprowadzony ten system okazało się, że pracownicy byli wciąż bardzo wydajni. Dużo państw myśli nad wprowadzeniem tego z kilku powodów m.in.

  •  z powodu obniżenia produktywności 
  • i mocnego przepracowania u pracowników.

Dodatkowy dzień wolny da im możliwość naładowania baterii i odstresowania się po ciężkich dniach. 

Ta zmiana jak każda ma jakieś kruczki. Dni pracy uległyby zmianie, ale czas godzinowy nie zawsze. Pracodawcy mogliby wprowadzić 32 godziny rozłożone na 4 dni, lub 40 godzin rozłożonych na 4 dni.

W ubiegłym roku wzrosła liczba wystawionych zaświadczeń z powodu zaburzeń psychicznych. To jest alarm dla pracodawców, że warto wprowadzić jakieś zmiany.

Wypalenie zawodowe – jak uniknąć?

Większość ludzi na świecie mówi głośno o tym, że czterodniowy tydzień pracy pomoże im w oddaleniu w czasie wypalenia zawodowego.

W pracy pojawia się stres, obciążenie organizmu i wyczerpanie fizyczne. Dodatkowy dzień wolny pozwoliłby na większy odpoczynek, co mogłoby się przełożyć na lepszą produktywność w czasie pracy. Stres i wypalenie zawodowe może całkowicie wyczerpać nasz organizm.

Zbyt monotonna praca również może wpłynąć na wypalenie zawodowe, ale w takim przypadku warto pomyśleć nad zmianą miejsca pracy. Nasze zdrowie psychiczne i fizyczne zawsze powinno być na pierwszym miejscu.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym jest bardzo istotna. Zasada Work-Life-Balance pomoże nam w każdym aspekcie, nawet minimalnie.

Ewolucja kultury i systemu pracy w przyszłości

Jak widać, ewolucja kultury i systemu pracy jest uwarunkowana potrzebami samych pracowników. Wprowadzenie 4 dniowego tygodnia pracy, lub dodatkowych dni urlopowych może przynieść wiele korzyści. Warto zaznaczyć, że w przeciągu ostatnich kilku lat możemy zaobserwować zmiany w podejściu do życia nowych pokoleń, ale i zagrożenia związane z naszym obecnym stylem życia. Ewolucja wydaje się być nieunikniona.