Zmiana pracy zawsze jest przełomem i ważną decyzją w życiu. Często jest strategią na dalszy rozwój czy lepsze zarobki. Czasem zdarza się jednak tak, że nadchodzi moment kariery, gdy dociera do nas wiele sygnałów odnośnie zmiany pracy. Poznaj 10 najczęstszych sygnałów, świadczących, że to najwyższy czas, aby rozglądać się za nową pracą. 

Brak zadowolenia i satysfakcji z pracy oraz ogólne znużenie lub mobbing to tylko niektóre z “czerwonych flag” pracy. By nie doprowadzić do wypalenia zawodowego, sprawdź czy poniższe sytuacje Cię nie dotyczą. 

Pogorszenie stanu zdrowia 

Stan zdrowia zawsze jest ponad pracą. Jeżeli zauważasz sygnały, które wysyła organizm, należy reagować. Praca może zagrażać zdrowiu w dosłownym znaczeniu tego słowa. Często zatracając się w pracy nie dbamy o prawidłowe odżywianie, ćwiczenia, odpowiednie przerwy. Wszystkie te rzeczy narażają organizm na poważne zagrożenie. Gdy pojawią się pierwsze objawy fizyczne, jest to wyraźny sygnał, że czas na zmianę.

Praca z przypadku 

Zdarzają się takie sytuacje, gdy jesteśmy zmuszeni podjąć się pracy w trudniej sytuacji i wiemy, że jest to praca jedynie na jakiś okres czasu, aż nie znajdzie się lepszy wybór. Może się zdarzyć tak, że ta praca faktycznie nam się spodoba. Jeśli jednak tak nie jest, nie należy się w niej męczyć zbyt długo, a w międzyczasie rozglądać się stale za atrakcyjniejszymi ofertami. 

Brak wyzwań 

Nie każdy dzień pracy musi być pełen wyzwań i satysfakcji, bo jest to ciężkie do wykonania. Jeżeli jednak żadne zadania nie wymagają od Ciebie wyzwań, nie warto marnować kolejnych lat na takim stanowisku. Ważne jest, aby stale się rozwijać i uczyć nowych rzeczy, które nas kształtują. 

Słabe relacje z bliskimi 

Ciągłe kłótnie z bliskimi z powodu Twojej pracy? Zmień ją. Jeżeli za bardzo poświęcasz się pracy i wymaga ona zbyt wiele czasu, co odbija się na Twoim życiu rodzinnym, ta praca nie jest tego warta. Rodzina na równi ze zdrowiem jest cenniejsza. 

Niezgodność z wartościami 

W pracy obok pasji równie ważna jest obecnie autentyczność. Chodzi o poszanowanie w miejscu pracy wartości każdego z pracujących. Jeżeli praca nie jest zgodna z Tobą, nie wytrzymasz w niej zbyt długo. Ścieżka kariery ściśle powiązana z własnymi wartościami jest kluczem do spełnienia zawodowego. 

Marzenia o własnej firmie 

Jeżeli w Twojej głowie cały czas pojawiają się myśli o pracy na własny rachunek – zaryzykuj! Jeśli tylko masz poduszkę finansową, która pozwoli Ci na otwarcie biznesu, warto spróbować. Świat należy do odważnych, nie każdy jest stworzony do pracy na etacie. 

Wyścig szczurów 

Ten termin kojarzy się szczególnie z pracą w korporacji. Niektórych napędza do działania i daje motywację do pracy i osiągania wysokich wyników. Jeżeli jednak czujesz, że Cię to przytłacza i to nie Twój świat, odpuść. 

Myśli o pracy w wolnym czasie 

Wizja poniedziałku spędza sen z powiek przez całą niedzielę wielu pracownikom. Jeśli to tylko wina bieżących stresujących zadań, problem może być tymczasowy. Jeśli natomiast myślisz o pracy w każdej chwili wolnej, oznacza to duży problem

Sny o firmie 

Jest to jeszcze gorsza sytuacja niż powyższa. Wiele osób od czasu do czasu śni o swojej pracy, bo jest ona ogromną częścią naszego życia. Jednak jeśli sny o pracy powtarzają się regularnie, oznacza to, że twoja podświadomość daje Ci sygnały. 

Problemy w komunikacji 

Nie dogadujesz się z szefem i pracownikami? Nie każdy nie musi się lubić, ale podstawowe zasady komunikacji powinny zostać zachowane. Jeżeli po wielu próbach porozumienia nie znajdujecie nici porozumienia, nic z tego nie będzie. Spędzając tak wiele godzin w ciągu dnia, ważne jest, aby atmosfera nie była wroga. 

Zastanów się nad powyższymi sygnałami. Do podjęcia tak ważnej decyzji jak zmiana pracy, potrzeba dłuższego przeanalizowania sytuacji. Nie każdy pojedynczy przypadek powinien prowadzić do natychmiastowego zwolnienia się. Te sytuacje mogą być również krótkotrwałe. Należy indywidualnie podejść do sytuacji w swojej pracy i podjąć ważną decyzję. Może ona prowadzić do ogromnej poprawy szczęścia w życiu.