W obecnej sytuacji gospodarczej wiele osób decyduje się na pracę za granicą. Inne kraje są często bardziej atrakcyjne pod względem zarobkowym niż Polska. Oprócz różnic finansowych zauważamy także inne obowiązki, prawa a nawet system godzinowy. Na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o pracy w innym kraju? Jakie są wady i zalety pracy za granicą? Czytaj dalej!

praca za granicą wady i zalety

Praca za granicą – korzyści

Rozważając pracę w innym kraju na pierwszy rzut oka widzimy więcej korzyści niż przeciwwskazań. Zwłaszcza jeśli mamy za sobą kilka nieudanych rekrutacji. Jakie są zalety pracy za granicą?

  • Rozwój – mamy okazję poznać inną kulturę. Nie chodzi tylko o pracę ale również codzienne życie. Zupełnie inaczej niż na wakacjach możemy poznać mieszkańców i nauczyć się ich kultury, dzięki czemu rozwiniemy się mentalnie. Praca za granicą to ciekawe rozwiązanie jeśli konkretny kraj szczególnie nas zainteresował i planujemy nie tylko pracować ale i zamieszkać w tym miejscu. 
  • Nauka – przede wszystkim języka. Pracując za granicą mamy możliwość poznać język nie tylko w teorii. Uczymy się w praktyce przydatnych zwrotów i codziennego języka. Mamy okazję przełamać pewne bariery i potem bez problemu dogadywać się z obywatelami danego kraju.
  • Pewność siebie – możliwe że wzrośnie nam poczucie własnej wartości. Pracując za granicą musimy się wykazać u lokalnego pracodawcy. Poznajemy lepiej samego siebie i uświadamiamy sobie, że możemy wiele osiągnąć jeśli daliśmy radę pracować i żyć w obcym kraju.
  • Zmiana stylu życia – wyjeżdżając za granicę możemy mieć tzw. czystą kartę. Jeśli nie czujemy się dobrze i chcemy zmienić swoje życie, to praca za granicą może być dobrym początkiem. Poznamy inne środowisko i ludzi – zaczniemy kształtować wszystko od nowa.

Złe strony pracy za granicą

Każdą decyzję powinno się podejmować po głębszych przemyśleniach. Mając przed oczami same pozytywy wydawałoby się, że wyjazd za granicę to dobry pomysł i można zaczynać się pakować. Warto jednak pomyśleć o wszystkim zanim podejmiemy taką ważną decyzję. Praca za granicą wiąże się oczywiście z życiem za granicą. Co może pójść nie tak?

  1. Jeśli masz bliskich, którzy zostają w Polsce możesz mieć trudności z aklimatyzacją za granicą przez jakiś czas, skoro zostałeś sam, bez znajomych i rodziny. 
  2. Na początku nie będziesz czuć się jak w domu. Kultury w każdym kraju są od siebie różne i potrzeba czasu, aby czuć się jak u siebie zmieniając styl życia.
  3. W przypadku, gdy nie znasz dobrze języka danego kraju możesz mieć kłopoty przy załatwianiu spraw urzędowych. Także życie codzienne może być na początku dość trudne.
  4. W większości przypadków praca za granicą wiąże się z zaczęciem wszystkiego od zera. Od nowa kształtujesz swoją przestrzeń zawodową, ale także prywatną. Jeśli wyjedziesz na parę lat i tam nie zostaniesz, to po powrocie do Polski znów będziesz musiał zaczynać od nowa.

O musisz pamiętać jadąc za granicę do pracy?

Takiej decyzji jak wyjazd za granicę w celach zarobkowych nie możemy podejmować pochopnie. Niewątpliwie warto przemyśleć to, że dla zagranicznego pracodawcy nie będziemy rodakiem. Będzie traktować nas jak kogoś spoza swojego kraju. Może to wymagać od nas większych starań aby przekonać przedsiębiorcę do zatrudnienia nas w miejsce osoby, która tam mieszka, zna dobrze miejscowe prawo i posługuje się idealnie swoim ojczystym językiem.

Zdecydowanie warto przygotować sobie pewne zaplecze finansowe. Wyjazd “w ciemno” może nie przynieść nam oczekiwanych celów w krótkim czasie. Nie powinniśmy decydować się na pracę za granicą tylko dlatego, że w Polsce nie wyszło nam kilka rozmów kwalifikacyjnych. Zawsze lepiej poświęcić więcej czasu na podjęcie takiej decyzji, analizując wszystkie za i przeciw. Musimy zadbać także o wszelkie sprawy formalne, aby nie paść ofiarą oszustwa, np. płacenia pod stołem.

Praca za granicą bez języka

Czy jadąc do pracy w celach zarobkowych poza granice Polski należy znać język danego kraju? Niekoniecznie. Czasem wystarczy, że komunikatywnie posługujemy się językiem angielskim. W obecnych czasach jest on znany w każdym kraju. Swobodne porozumiewanie się w tym języku nie przyda się jednak wszędzie jeśli np. pracujemy przy obsłudze klienta niemieckiego. Bez znajomości podstawowej języka angielskiego lub miejscowego nie znajdziemy także pracy umysłowej czy biurowej. Praca za granicą bez języka jest możliwa ale zdecydowanie trudniejsza. Być może uda się znaleźć pracę dobrze płatną ale niewątpliwie cięższą, np. na budowie.

Podsumowując

Warto pamiętać, że problemy z zaangażowaniem, lub motywacją nie znikną po przekroczeniu granicy. Jeśli jednak masz w sobie motywację i chcesz rozwijać swoją karierę, to możesz to zrobić z powodzeniem w każdym kraju. Wskazane jest, aby przed podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy za granicę zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od życia. Jeżeli postawimy sobie sami konkretny cel, możemy realizować go wszędzie, także w Polsce. Wyjazd może okazać się zbędny. Na sukces i dobre wynagrodzenie musimy zapracować sobie wszędzie, bez względu na kraj. Warto więc dokładnie przemyśleć wszystkie złe i dobre strony pracy za granicą.