Szkolenia BHP powinny być przeprowadzone przez pracodawcę lub osobę, którą wybierze właściciel przedsiębiorstwa. Często są to osoby z zewnętrznych firm, które specjalizują się w tego typu szkoleniach. Ważne jest, aby szkolenia były dopasowane do zajmowanych stanowisk pracy. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę musi przechodzić cyklicznie szkolenia BHP zgodnie z Kodeksem pracy. Na czym polega szkolenie BHP? Kiedy należy odświeżyć szkolenie BHP? Dowiesz się z artykułu.
Na czym polega szkolenie BHP?
W przedsiębiorstwie pojawia się wiele szkoleń. Jednym z obowiązkowych jest bezsprzecznie szkolenie BHP, które ma na celu zadbanie o zdrowie pracownika i wypełnianie obowiązków bez ryzyka utraty zdrowia oraz życia.
Polega ono na przedstawieniu istoty Bezpieczeństwa Higieny Pracy tak, aby każdy pracownik wiedział, z jakim ryzykiem wiąże się jego stanowisko, jak unikać ewentualnego ryzyka oraz jak dbać o pełne bezpieczeństwo.
Istnieją dwa rodzaje szkoleń w Kodeksie pracy:
- wstępne – przy rozpoczęciu pracy,
- okresowe – w trakcie trwania umowy.
Co jaki czas należy odświeżać szkolenie BHP?
Szkolenia powinno się przeprowadzać cyklicznie w trakcie trwania umowy, jednak oczywiście w zależności od stanowiska i czynności, które wykonuje się podczas pracy. Szkolenia mają ważność przez określony czas dla pracowników, którzy podjęli się stanowiska z konkretnej kategorii:
- 1 rok
- dla pracowników, którzy zajmują stanowiska robotnicze, czyli wykonują niezwykle niebezpieczne zadania,
- 3 lata
- dla pracowników zajmujących zwykłe stanowiska robotnicze,
- 5 lat
- dla pracowników oraz innych osób kierujących pracownikami tj. kierownicy i brygadziści,
- dla pracowników inżynieryjno-technicznych tj. technolodzy i organizatorzy produkcji oraz projektanci,
- dla służby BHP i osoby wykonujące zadania służby BHP,
- do tej grupy zalicza się również pracowników, którzy są narażeni na czynniki niebezpieczne lub bezwzględnie szkodliwe dla zdrowia,
- 6 lat
- dla pracowników administracyjno-biurowych, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla których zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka i inni, których nie wymieniono,
- Bez szkoleń okresowych
- dla pracowników administracyjno-biurowych, którzy są zatrudnieni u pracodawców zakwalifikowanych do grupy działalności, dla których ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka.
W zależności od czasu, przez jaki okres jest ważne szkolenie, od tego zależy czas trwania i rodzaj szkolenia:
- 1 rok – instruktaż trwający min. 360 minut,
- 3 lata – instruktaż trwający min. 360 minut,
- 5 lat – kurs lub seminarium trwające min. 720 minut, lub 1440 minut (w tym 180 minut ćwiczeń,
- 6 lat – kurs lub seminarium trwające min. 360 minut.
Przypomnienia o odbyciu szkolenia BHP
Bardzo ważne jest przestrzeganie terminów ważności szkoleń, które przeprowadza się wśród pracowników. Każdy pracodawca ma na głowie tak wiele obowiązków, że kolejne w postaci pamiętania o powyższych datach są zbędne.
W tym pomaga system e-Pracownicy, posiadający oprócz wielu przydatnych modułów i możliwości generowania karty pracy ma również automatyczne przypomnienia dotyczące na przykład odbycia szkolenia BHP. Powiadomienie przychodzi zawsze mailowo. Automatyczne powiadomienia odpowiednio ułatwiają komunikację pomiędzy pracownikami.
Istnieje wiele automatycznych powiadomień, które przydadzą się w każdej firmie:
- badania BHP,
- zdolność do pracy,
- odbycie ponownych badań lekarskich,
- kończąca się umowa,
- brak dokumentacji w elektronicznych aktach pracowniczych.
Dużą zaletą jest fakt, że sam pracownik ma wgląd do kończących się dat. Sprawdź za darmo przez 30 dni, jak ogromne ułatwienie niesie za sobą system e-Pracownicy.
Podsumowanie
Podsumowując, szkolenia BHP są bardzo istotne i konieczne do odbycia w okresie pracy na umowę o pracę. Pracodawca bez wątpienia powinien pilnować daty odbycia szkoleń w związku z ewentualną utratę pracownika, który może zostać wysłany na zwolnienie L4 lub ze względów kar finansowych, nakładanych na przedsiębiorstwo przy niedopilnowaniu szkoleń.