Mierzenie i ocena pracownika jest bardzo ważna dla dalszego rozwoju osoby, którą zatrudniliśmy oraz całego przedsiębiorstwa. Taka ocena powinna odbywać się cyklicznie i posiadać aspekt wyciągania wniosków z tego, co udało nam się dowiedzieć. Niejednokrotnie podczas takiej oceny musimy podjąć decyzję o zwolnieniu pracownika, który od wielu miesięcy nie podjął się rozwoju. Na czym polega ocena 360 stopni? Jak powinna wyglądać? Dowiedz się z artykułu.

Czym jest ocena 360 stopni?

Jedną z wielu technik oceniania pracy pracowników. Jest ona jedną z najnowocześniejszych metod sprawdzania różnych aspektów pracy osób zatrudnionych. W zależności od stanowiska i przedsiębiorstwa należy zebrać inne informacje dotyczące wykonywania pracy. Zazwyczaj taką oceną zajmuje się kierownictwo firmy, którego celem jest dbałość o odpowiednie działanie zespołu, jak i całej firmy. Do oceny mogą zostać zaangażowane także poszczególne osoby z różnych działów. Wszystko zależy od polityki wewnętrznej organizacji.

Nazwa 360 stopni nie wzięła się znikąd. Oznacza ona 360 stopni okręgu, czyli mówi o wszystkim tym, co otacza pracownika w przedsiębiorstwie.

Kogo obejmuje ocena 360 stopni?

Taka ocena obejmuje każdego pracownika, który jest zatrudniony w przedsiębiorstwie. Co prawda metoda oceniania 360 stopni nie jest dla każdej branży. Warto sprawdzić najpierw, czy u nas taka forma będzie odpowiednia. Firmy, które z pewnością mogą podjąć się takiej oceny, to te, w których jest pełne zaufanie między pracownikami oraz istnieje bezpieczeństwo poufności. Istnieją zagrożenia utraty danych, które zaburzają istniejące bezpieczeństwo dot. poufności w firmie, dlatego warto zadbać o ten aspekt przed stworzeniem badania i skorzystać z ochrony przy korzystaniu z internetu.

Jak przeprowadzić ocenę pracownika?

Powyższe badanie powinno odbywać się anonimowo, ponieważ wykonujemy je poprzez wypełnienie ankiety. Pytania, które zawiera, muszą być różnorodne, ale również dopasowane do przedsiębiorstwa i konkretnego stanowiska. Do przeprowadzenia badania niezwykle kluczowe jest przejście każdego z poniższych etapów:

  • zebranie pytań, które będą dopasowane do konkretnych pracowników jak ich stanowisk,
  • przedstawienie celu badania wszystkich ankietowanym pracownikom,
  • stworzenie ankiety, która przedstawi w późniejszym czasie wyniki.

Te trzy punkty to podstawa do przeprowadzenia oceny 360 stopni, która da nam większy obraz na to, co się dzieje w firmie.

Zalety oceny 360 stopni

Ten termin posiada wiele zalet, które na pierwszy rzut oka już są bardzo wartościowe. Mowa tutaj m.in. o szerszym spojrzeniu na wiele aspektów pracowniczych, co umożliwia odkrycie ewentualnych problemów, które są w zespołach lub całym przedsiębiorstwie, pomaga zbudować lepsze relacje w firmie oraz daje możliwość sprawdzenia efektywności pracowniczej. Dzięki temu badaniu możemy również dowiedzieć się co motywuje pracowników do rozwoju zawodowego.

Wady oceny 360 stopni

Tak jak przy każdym terminie, ocena 360 stopni posiada również swoje wady. Jedną z nich jest czas trwania procesu oceny, ponieważ jest on dość długi i niejednokrotnie zabiera przestrzeń do codziennej pracy. Jednak patrząc na istotę badania, można przymknąć oko na jego czasochłonność. Kolejna wada może pojawić się w momencie wybrania nieodpowiedniej osoby do przeprowadzenia całego badania. Dlatego warto zadbać o tę kwestię na samym początku.