Pojęcie jesiennej „depresji” jest znane każdemu. Niewątpliwie pogorszenie pogody wpływa na nasze samopoczucie. Mniej słońca i deszcz powodują u nas spadek motywacji także w pracy. Jesienią wracamy do codzienności po urlopach i często w firmie jest więcej do zrobienia. Jak zadbać o odpoczynek? Jakie są sposoby na relaks po pracy? Dowiedz się z artykułu, jak zbierać energię!

relaks po pracy

Relaks po pracy — dlaczego jest tak ważny?

Łatwo zauważyć, że podczas dni wolnych i po powrocie z urlopu jesteśmy często bardziej spokojni. Niestety na taki dłuższy wypoczynek nie możemy pozwolić sobie w każdym miesiącu. To właśnie relaks po pracy pozwoli nam zregenerować organizm i nabrać sił. Taki odpoczynek po kilku godzinach pracy jest niezwykle ważny w utrzymywaniu równowagi psychicznej i dobrego nastroju.

Każdego dnia powinniśmy zadbać o przynajmniej chwilę relaksu. Wszyscy mamy po pracy konkretne obowiązki domowe, jednak w międzyczasie musimy nauczyć się relaksować, żeby nie czuć się źle i mniej wydajnie. Dzięki temu, że codziennie po pracy odświeżymy umysł i zbierzemy energię, będziemy bardziej zmotywowani, zaangażowani i kreatywni!

Jak relaksować się po pracy?

Jeśli nie będziemy odpoczywać, nie znajdziemy energii do wykonywania obowiązków w domu i w pracy. Przepracowanie szybko daje się nam we znaki i najczęściej objawia się rozdrażnieniem, bezsennością, czy spadkiem wydajności. Szczególnie narażamy się wtedy na utratę dobrych relacji z bliskimi, a nawet spadkiem odporności i chorobami. Doprowadza to często do wypalenia zawodowego. Jakie są sposoby na regularny relaks po pracy?

Świeże powietrze i aktywność fizyczna

Jesienna aura często nie zachęca do spędzania czasu na dworze. Jednak w każdej porze roku musimy znaleźć pozytywy! Bardzo ważne jest to, aby oddychać świeżym powietrzem, nie zamykając się w domu. Dosłowne „przewietrzenie” umysłu po pracy pozwoli nam szybciej się regenerować. Zrelaksujesz się, dbając o aktywność fizyczną:

 • codziennie wyjdź na spacer — jesienią krajobraz także może być urokliwy dzięki złotej barwie liści drzew;
 • wybierz się na przejażdżkę rowerem — jeśli masz możliwość;
 • zapisz się na siłownię, inne zajęcia, lub znajdź plan treningowy do wykonywania w domu.

Dbanie o ruch wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale równie mocno na nasze zdrowie i samopoczucie.

Czas z bliskimi

Znajdź czas na kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Spędzanie czasu po pracy w samotności każdego dnia może wpływać na nas negatywnie. Jeśli nie znajdujemy czasu dla naszych bliskich, jesteśmy bardziej podatni na stres. Możesz zrelaksować się wspólnie z bliskimi na kilka sposobów:

 • wyjdź do restauracji lub kawiarni — jest to szczególnie ciekawa opcja na jesienne zimne dni, aby schronić się przed deszczem lub zimnem, wypić ciepłą kawę lub herbatę i porozmawiać;
 • wybierz się do kina lub do teatru;
 • spotkaj się z przyjaciółmi w domu — możecie wspólnie coś ugotować lub obejrzeć film.

Popołudnie offline

Oderwanie od bodźców napływających do nas z sieci to dobry sposób na relaks po pracy. Niektórym wystarczy wyłączenie internetu godzinę przed snem, a innym przyda się całe popołudnie bez zbędnych powiadomień na smartfonie. Jak odpoczywać bez internetu? Np.:

 • włącz film lub serial, który zawsze chciałeś obejrzeć;
 • przeczytaj ciekawą książkę,
 • włącz ulubioną muzykę,
 • weź długą kąpiel,
 • naucz się nowego przepisu lub przygotuj ulubione danie.

Znajdź zajęcie, które cię odstresowuje, a do którego nie potrzebujesz telefonu. Możesz odkryć swoją nową pasję! Możesz częściej pozwolić sobie na takie przyjemności jak samotne popołudnie przy kawie, wycieczka, koncert, a nawet relaksujący masaż.

Relaks po całym tygodniu pracy

Oprócz odpoczynku codziennie po pracy skup się na tym jak ogólnie odpoczywasz. Warto przeznaczyć, chociażby kilka minut dziennie na złapanie oddechu bez żadnych bodźców. Po prostu zamyślić się i nie zwracać na nic innego uwagi. Takie wyciszenie się już pomoże nam zniwelować stres. Trzeba znaleźć sposób na odpoczynek i rozluźnienie, aby bez problemu odzyskiwać energię, a przede wszystkim nie tracić jej zbyt wiele.

Podsumowując

Zdecydowanie relaks po pracy jest najważniejszy, żeby zachować tzw. work-life balance. Nie warto brać nadgodzin, jeśli nie są konieczne i zostawić sobie popołudnie na odpoczynek. Relaks to nie lenistwo, a dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne. Praca zabiera nam dużą część naszego życia, ale pracujemy po to, żeby żyć, a nie odwrotnie!