W momencie podjęcia decyzji o założeniu działalności gospodarczej, ważne jest zapoznanie się z wieloma aspektami, które będą nas w przyszłości dotyczyć. Jednym z tych aspektów jest model biznesowy. Obecnie najpopularniejszym modelem aktualnie, jest kanwa (z ang. canvas). Czym jest model biznesowy? Dlaczego model biznesowy canvas jest najpopularniejszy? Dowiesz się z artykułu.

Model biznesowy – czym jest?

Mówiąc prostym językiem, model biznesowy to strategia działań przedsiębiorstwa. Skupia się ona na czterech dziedzinach, które są podstawowymi filarami całej firmy:

  • oferta,
  • klient,
  • infrastruktura,
  • finanse.

Każdy z czterech aspektów, jest rozkładany na czynniki pierwsze, które muszą współgrać ze sobą, aby tworzyć udane przedsiębiorstwo.

Model biznesowy canvas – jakie posiada elementy?

Canvas jest modelem, który opracowuje się na jednej kartce – papierowej lub elektronicznej. Jest on podzielony na 9 elementów, które scalając w jedno, tworzą model biznesowy canvas.

Partnerzy

Nieodłącznym elementem biznesu jest współpraca z partnerami. Zazwyczaj mowa tutaj o innych przedsiębiorstwach na przykład takich, które dostarczają paczki. Ważne jest zastanowienie się z kim nasze przedsiębiorstwo nawiąże współpracę oraz na jakich warunkach.

Kluczowe działania

Istotne jest objęcie odpowiednich działań w związku z naszymi potencjalnymi i docelowymi klientami. To ten punkt przedstawia wartości, które oferujemy klientom.

Propozycje wartości

W tym punkcie należy przemyśleć temat naszego przekazania wartości klientom. Powyższe wartości to produkty lub usługi, które posiadamy w ofercie. Mowa tutaj konkretnie o różnicy między tym, co my posiadamy w przeciwieństwie do konkurecji.

Relacje z klientami

Odpowiednia relacja z klientami to podstawa do odpowiedniego działania przedsiębiorstwa. Ten punkt jest bardzo istotny i dotyczy on również archetypu marki.

Segmenty klientów

Mowa tutaj o różnych grupach klientów, jak i firm, co do których kierujemy ofertę. Mianowicie podzielenie wszystkich na grupy powinno odbyć się zgodnie z charakterystyką naszych klientów.

Kluczowe zasoby

Jest to jedna z podstaw przedsiębiorstwa, ponieważ są to wartości materialne i niematerialne, skierowane do klienta. W zależności od wartości firmy, zasoby również będą indywidualne w każdej działalności gospodarczej.

Kanały

Tutaj jest miejsce na wpisanie kanałów dystrybucji, sprzedaży i całej komunikacji. Jak wiemy, marketing w jest bardzo ważny i jego miejsce jest również w tej rubryce.

Struktura kosztów

To miejsce, w którym podsumowuje się wszystkie koszty i wydatki związane z przedsiębiorstwem i całą dystrybucją. Koszty powinny zostać wpisane w momencie, gdy będą doskonale znane zasoby, które posiadamy.

Struktura przychodów

To miejsce pokazuje zależność między przychodami a dochodami. W tym miejscu modelu biznesowego canvas powinniśmy opisać to, w jaki sposób nasz produkt lub usługa będzie zarabiać na siebie oraz całe przedsiębiorstwo.

Podsumowanie

Podsumowując zadbanie o model biznesowy pozwala na lepszą działalność przedsiębiorstwa i spójne patrzenie na dalsze działania. Warto usiąść do tego tematu na spokojnie oraz z pełną dozą świadomości dot. przedsiębiorstwa.