W dzisiejszych czasach pracodawcom jest coraz ciężej znaleźć dobrego pracownika na konkretne stanowisko. Dzięki temu zjawisku, coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że jest to bardzo istotny proces. Dlatego decydują się na zatrudnienie osoby w tym kompetentnej. Rekruter pozwoli na profesjonalne podejście do tematu. Kim jest, na czym polega jego praca i wiele więcej dowiesz się w tym artykule.
Rekruter – kim jest
Praca rekrutera jest uznawana przez innych jako stanowisko specjalisty ds. rekrutacji czy specjalisty HR. Czym się jednak różnią? Często granice pomiędzy nimi się zacierają. Warto jednak wiedzieć, że rekruter zajmuje się rozmowami z osobami, które aktywnie poszukują pracy i same odpowiadają na ogłoszenia o pracę.
Działa on aktywnie, wychodząc z propozycją ofert do kandydatów. Zazwyczaj pracują na zlecenie konkretnej firmy. W odróżnieniu od specjalistów ds. HR w ich głównym obowiązku jest jedynie poszukiwanie idealnego kandydata, a nie praca nad rozwojem tego pracownika.
Rekruter – jak wygląda praca w rekrutacji?
Na pracę rekrutera składa się szereg różnych elementów. Bardzo często właśnie od osoby wykonującej ten zawód zależy to, czy firma będzie poprawnie działać. I to właśnie ona tworzy schemat całego planu przebiegu rekrutacji. To rekruter jest odpowiedzialny za znalezienie odpowiedniego pracownika na dane stanowisko. Jest to osoba, która pierwsza przyjmuje CV kandydatów i przeprowadza wstępną selekcję. Czasem również taki pracownik wyszukuje kandydatów na różnych profilach. Rekruter zajmuje się też m.i.:
- Pracą nad całą strategią firmy,
- Tworzeniem profili kandydatów,
- Prowadzeniem testów kompetencyjnych,
- Tworzeniem baz kandydatów,
- Opracowywaniem profilu idealnego aplikanta,
- Wypracowaniem strategii procesu rekrutacyjnego.
Jak zostać rekruterem?
Aby podjąć się pracy, jako rekruter warto przede wszystkim interesować się tym tematem. Przejście dużej ilości szkoleń na ten temat jest bardzo ważne. Dodatkowo zainteresowanie psychologią lub socjologią będzie dużym atutem. Praca rekrutera jest bardzo odpowiedzialna. Osoba, która podejmie się tego tematu musi umieć dogadać się z ludźmi. Wypracowanie dobrej strategii pracy jest tutaj bardzo istotne. Funkcję na tym stanowisku możesz zacząć w dziale HR lub agencji zatrudnienia.
Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy w tym zawodzie?
- Obrać odpowiednie kierunki,
- stworzyć profesjonalne profile w Social Mediach – szczególnie na LinkedIn,
- znaleźć autorytety,
- dołączyć do grup online,
- uczyć się.
Jaki powinien być dobry rekruter?
Na początek musimy zdać sobie sprawę, że nie dostaniemy pracy z dnia na dzień. Aby dostać pracę musimy poznać branżę i znać podstawy tego zawodu. Dopiero po tym możemy starać się o pracę w branży.
Aby być dobrym w tej profesji trzeba być otwartym na innych. Gdy zostaniemy zatrudnieni i będziemy posiadać podstawową wiedzę, możemy zacząć się jeszcze bardziej rozwijać. Ważne jest, aby nigdy nie rezygnować z nauki i stale się dokształcać. Należy pamiętać, że dokształcanie jest istotnym punktem na każdym etapie pracy. Każdy z nas jest inny posiada inne cechy charakteru, różne ich natężenia i wrażliwość.
Co powinien robić:
- Dobrze rozumieć branżę,
- Ciągle się dokształcać,
- Wychodzić z inicjatywą,
- Dobrze zarządzać czasem.
Gdy wiemy już, czym wyróżnia się dobry rekruter, warto też wiedzieć czego nie powinien robić.
Czego nie powinien robić:
- Udzielać rad,
- Zadawać dużo zamkniętych pytań,
- Mówić zbyt dużo,
- Pogrążać wizerunek firmy.
Praca rekrutera wymaga stałego kształcenia się, więc są to osoby przede wszystkim nastawione na rozwój. Jak każda praca bezpośrednia z drugim człowiekiem wymaga nie tylko umiejętności, ale także odpowiedniego nastawienia i charakteru.