W nadchodzącym roku 2023 będziemy pracować o jeden dzień krócej. Pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę czeka 250 dni roboczych. Jest to o 1 dzień, czyli 8 godzin mniej, niż w 2022 r. W przyszłym roku będzie 13 dni świątecznych. Jedno święto przypada w sobotę, dzięki czemu zyskamy dodatkowy dzień wolny. Jak planować urlop w 2023 roku?

Dni wolne w 2023

Urlop wypoczynkowy w 2023 roku

Wymiar czasu pracy dotyczy danego okresu rozliczeniowego. Wymiar urlopu dla pracownika określany jest w Kodeksie pracy dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Jeśli pracujesz na pełen etat, do 10 lat stażu pracy przysługuje Ci 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracujesz dłużej, to twój wymiar urlopu wynosi 26 dni. Staż pracy to nie tylko miesiące przepracowane na etacie. Do tego okresu wliczamy także okres nauki w szkole średniej, zawodowej i wyższej, z tytułu jej ukończenia.

Urlop zimowy — dni wolne 2023

Początek roku już stawia nam możliwości na dłuższy wypoczynek. Niestety Nowy Rok wypada w niedzielę, więc nie należy nam się z tego tytułu żaden dzień wolny. Dobra wiadomość jest taka, że Święto Trzech Króli wypada w piątek. Przedłużając sobie Sylwestra, który w tym roku świętujemy w sobotę, możemy wykorzystać 4 dni urlopowe i wrócić do pracy dopiero 9 stycznia. Zimowy wypoczynek możemy także zaplanować już od tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Zaoszczędzimy dwa dni urlopowe, ze względu na drugi dzień Świąt wypadający w poniedziałek 26 grudnia oraz Trzech Króli 6 stycznia (piątek). Dwutygodniowy urlop możemy więc zaplanować z wykorzystaniem 8 dni — od 27.12.2022 do 05.01.2023.

Luty i marzec nie przyniosą nam w przyszłym roku dodatkowych dni wolnych w tygodniu. W lutym jednak wypada ostatni termin ferii zimowych, co na pewno wykorzysta wielu pracowników z dziećmi.

Urlop wiosenny 2023

Pierwszy wiosenny urlop możemy zaplanować w okolicach Wielkanocy. W 2023 Święto wypada już na początku kwietnia (09.04.2023). Dodatkowym dniem wolnym jest jak zawsze Poniedziałek Wielkanocny. Warto w tym okresie zaplanować rodzinny urlop. Przerwa dla szkół to okres od 6 do 11 kwietnia.

Kolejny korzystny termin wypada w przyszłym roku także w maju. 1 maja wypada w poniedziałek, 3 w środę, więc warto wykorzystać jeden dzień urlopowy we wtorek 2 maja. Dzięki temu przedłużymy sobie urlop o dwa dni — 29.04-03.05 i zyskamy 5 dni wolnych, wykorzystując jedynie 1 dzień urlopowy. Jeśli zaplanujemy 3 dni urlopu, nasz urlop potrwa łącznie aż 9 dni. Przy planowaniu dłuższego wypoczynku w tym okresie, np. dwutygodniowego, zaoszczędzimy w sumie 2 dni.

Tradycyjnie Boże Ciało wypada w czwartek. W 2023 roku będzie to 8 czerwca. Możemy więc przedłużyć sobie weekend, wykorzystując jeden dzień urlopowy na piątek 9 czerwca. Co więcej, jest to okres przed typowym „sezonem”, więc warto zaplanować dłuższy wypoczynek. Zaoszczędzimy co prawda, tylko 1 dzień urlopu, jednak pogoda jest wtedy przyjemna do planowania wyjazdów.

Urlop letni — dni wolne 2023

Zdecydowanie okres letni to najbardziej pożądany czas na zaplanowanie urlopu. W planie urlopów nie znajdziemy dodatkowych dni wolnych w lipcu. 15 sierpnia, we wtorek, wypada natomiast święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto wykorzystać więc jeden dzień urlopowy w poniedziałek i przedłużyć sobie urlop do 4 dni. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie 4 lub 9 dni swojego urlopu w tym okresie, oszczędzając 1 dzień wolny. Pierwszy dzień szkoły wypada w 2023 roku w piątek 1 września.

Urlop jesienny 2023

W październiku nie skorzystamy z dodatkowych dni wolnych. Można jednak wykorzystać 2 dni swojego urlopu na ostatnie dwa dni października przed 1 listopada, który wypada w środę. Biorąc dwa kolejne dni, zyskamy tydzień urlopu. W listopadzie mamy szansę zyskania dodatkowego dnia wolnego w zamian za Święto 11 listopada, które w 2023 r. wypada w sobotę. Pracodawca ma wtedy obowiązek wskazać jeden dzień wolny do wykorzystania w danym okresie rozliczeniowym.

Świąteczne dni wolne 2023

W nadchodzącym 2023 roku Wigilia wypada w niedzielę 24 grudnia. Następny tydzień pracy skróci nam się o dwa dni — pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, czyli poniedziałek i wtorek. Jeśli wykorzystamy 3 dni urlopowe, będziemy mogli wypoczywać przez łącznie 9 dni.

Dni wolne od pracy 2023

 1. Nowy Rok- niedziela 1 stycznia
 2. Święto Trzech Króli- piątek 6 stycznia
 3. Wielkanoc- niedziela 9 kwietnia
 4. Poniedziałek Wielkanocny- poniedziałek 10 kwietnia
 5. Święto Pracy- poniedziałek 1 maja
 6. Święto Konstytucji 3 Maja- środa 3 maja
 7. Zielone Świątki- niedziela 28 maja
 8. Boże Ciało- czwartek 8 czerwca
 9. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny- wtorek 15 sierpnia
 10. Wszystkich Świętych- środa 1 listopada
 11. Święto Niepodległości- sobota 11 listopada
 12. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia- poniedziałek 25 grudnia
 13. Drugi dzień Bożego Narodzenia- wtorek 26 grudnia

Kiedy zaplanować urlop w 2023 roku?

Jak widać, o każdej porze roku możemy znaleźć dogodny termin na urlop z wykorzystaniem świątecznych, ustawowych lub dodatkowych dni wolnych. Warto wykorzystać w firmie sprawdzone narzędzie do planowania urlopów. Dzięki temu pracownicy będą mogli dopasować swoje nieobecności do świąt, a także do swoich współpracowników. Zarządzanie urlopami w firmie, będzie proste i bezproblemowe.