Z upływem czasu coraz większa liczba firm ma świadomość wartości każdego pracownika. Pracodawcy dbają o przyjemną atmosferę w pracy i starają się by każdy pracownik czuł się lepiej. Niestety dział HR często bywa niedoceniany, chociaż wykonuje ważne obowiązki. Czym się zajmuje dział HR?

Kim jest pracownik działu HR?

Pracownik HR – jest to osoba, która zarządza personelem: motywuje, ocenia i szuka odpowiednich specjalistów. Skrót HR oznacza „zasoby ludzkie”, więc obowiązki menedżera HR dotyczą personelu i jego zarządzania. Wśród tych obowiązków możemy wymienić:

 • Rekruter lub head hunter – dział HR zajmuje się działaniami w zakresie poszukiwania, rekrutacji i selekcji pracowników. 
 • Szkolenie pracowników w zakresie niezbędnych umiejętności, ich oceny i rozwoju (małe firmy mogą angażować go okresowo lub powierzać tę funkcję doświadczonym pracownikom).
 • Organizacja integracji firmowych – najczęściej jest wprowadzona w firmach szybko rozwijających się, gdzie często dochodzą nowi pracownicy. Integracje firmowe pomagają nawiązać relacje pozazawodową. 
 • Prowadzenie spotkań z pracownikami – podczas których omawiane są sukcesy pracownika i jego rozwój. Rozmowy najczęściej odbywają się co 3 miesiące.

 Zalety pracy w dziale HR

Główną zaletą pracy w dziale HR jest przede wszystkim zaangażowanie w rekrutacje. Wiąże się to z wpływem na to, kto zostanie zatrudniony w firmie. Do zalet zaliczyć można również perspektywę zatrudnienia. Coraz więcej firm decyduje się na stworzenie działu HR, więc zapotrzebowanie na rynku pracy na managerów i specjalistów HR jest spore. Często takie osoby mogą pracować zdalnie lub hybrydowo, ponieważ nie ma konieczności przychodzenia do biura, gdy rozmowy rekrutacyjne odbywają się online. Jest to typ pracy, w której nie potrzeba doświadczenia, by zacząć przygodę z HR. Wśród wymienionych wcześniej obowiązków znajdują się takie na których można się skupić i wykorzystać możliwości rozwoju. Ze specjalisty HR możemy stać się, np. samodzielnym organizatorem wydarzeń, tzw. Event Managerem. 

Wady pracy w dziale HR 

Praca w HR, jak każda inna praca, ma również swoje słabe strony. Do głównej wady można zaliczyć fakt, że managerowie HR mogą być łatwiej podatni na wypalenie zawodowe. Początki mogą wydawać się pracą marzeń, lecz w dalszych etapach kariery pojawia się wypalenie. W małych organizacjach praca na tym stanowisku nie umożliwia stałego rozwoju osobistego. Powodem tego może być zbyt duża wielozadaniowość stanowiska. Często również pensja takiego pracownika nie jest wysoka, gdyż obowiązki mogą być podzielone między grupę specjalistów

Co powinien wiedzieć i potrafić pracownik HR?

Aby pracować jako menedżer HR należy mieć Prawo Pracy w “małym palcu” oraz znać jego wszelkie zastosowania. Taka osoba powinna również orientować się w podstawach psychologii, szczególnie dobrze znać psychologię organizacyjną, by motywować ludzi do aktywności zawodowej. Co więcej, jest to osoba odpowiedzialna za zarządzanie zasobami ludzkimi, więc musi mieć świadomość z tym temacie. Znajomość aktualnych trendów na rynku pracy również jest kluczowym zagadnieniem. 

HR Manager powinien potrafić: 

 • wpływać na zachowanie ludzi;
 • oceniać cechy zawodowe i osobiste pracowników.
 • być w stanie promować oferty pracy na rynku pracy, korzystać z różnych zasobów, aby znaleźć pracowników i monitorować sytuację;
 • rozwiązywać konflikty, służyć jako pośrednik między pracownikami a pracodawcą, różnymi działami i specjalistami;
 • menedżerowie HR muszą dobrze znać specyfikę działalności firmy, do której rekrutują pracowników.

Jak zostać menedżerem HR?

Kiedyś (10-20 lat temu) trzeba było opanować wszystkie umiejętności w praktyce od zera. Statystycznie większość odnoszących sukcesy współczesnych menedżerów HR ma wykształcenie inne niż podstawowe. 

W tej chwili istnieją dwie opcje, w jaki sposób możesz zostać pracownikiem HR:

 1. zdobyć wykształcenie wyższe na tym kierunku lub wziąć udział w kursie;
 2. rozwijać umiejętności w procesie praktycznego działania.

Przede wszystkim trzeba po prostu lubić pracę z ludźmi i się w tym odnaleźć. Pracy w HR nie da się po prostu nauczyć, trzeba ją lubić.