Na popularnych portalach dla kandydatów i pracodawców znajdziemy mnóstwo ogłoszeń, które chwalą się pracą w młodym, dynamicznym zespole czy owocowymi czwartkami. Aby przyciągnąć kandydatów pracodawcy wprowadzają zachęty w postaci elastycznych godzin pracy, benefitów pozapłacowych, czy możliwości pracy hybrydowej. Co jednak tak naprawdę jest w stanie zachęcić potencjalnego kandydata do nawiązania stałej współpracy? 

atrakcyjna oferta pracy

Dobry wizerunek firmy kluczem do sukcesu

Mimo ogromnej ilości firm na rynku i coraz większych możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy (szczególnie w wielkich miastach), pozyskanie pracowników jest dużym wyzwaniem dla firmy. Dlatego tak ważne jest sformułowanie ciekawej oferty pracy. To właśnie ona jest pierwszym krokiem do pozyskania wartościowego kapitału ludzkiego, który pomoże Twojemu zespołowi w rozwoju. 

Na ciekawą ofertę nie składa się jednak tylko ogłoszenie. W dobie internetu, kandydaci są w stanie przeszukać sieć, by znaleźć również negatywne opinie i fakty na temat firmy. Aby ogłoszenie było zachęcające, marka powinna mieć dobry wizerunek nie tylko w sieci, ale również u obecnych i byłych pracowników. Jeśli na forach jest dużo negatywnych opinii na temat pracy w Twojej firmie, oczywistym jest, że zgłosi się mniej kandydatów. Budowanie dobrego PR nie może być chwilowe wyłącznie w celu pozyskania pracownika.

Wizerunek i renoma firmy buduje się latami. Jeśli Twoja firma posiada same negatywne opinie, obietnice zawarte w ogłoszeniu mają się na nic. Jest to również dobry powód do prowadzenia kanałów na mediach społecznościowych. Warto umieszczać relacje z życia firmy, aby pokazać zwyczaje, obowiązki, integrację oraz codzienną współpracę pracowników. Dzięki takim informacjom, kandydat może na wstępie zdecydować, czy chce dołączyć do takiego zespołu. 

Wartościowe informacje, czyli jakie?

Wartościowe ogłoszenie posiada wartościowe informacje. Proste? Mogłoby się tak wydawać. Wartościowe ogłoszenie powinno zawierać zatem konkretne i wyczerpujące dane, które zdecydują o chęci kandydowania. Oszczędzi to zarówno Tobie jak i kandydatowi czasu i niepotrzebnych nieporozumień. Dzięki odpowiednim, wyczerpującym informacjom, zmniejszy się ilość mniej wartościowych zgłoszeń, które zostaną odrzucone na starcie lub na dalszych etapach rekrutacji np. tuż po rozmowie kwalifikacyjnej. 

Oto lista wartościowych informacji, które ceni sobie kandydat: 

Czym zajmuje się firma

Coraz częściej można znaleźć ogłoszenia, w których nie ma podanych informacji o firmie. Zachęcająca oferta, bez podania miejsca pracy, mówiąca jedynie o dużym wynagrodzeniu? Takim sposobem nie pozyskasz wartościowych kandydatów. Jeśli Twoja branża zalicza się do niszy rynkowej, należy w nieskomplikowany sposób napisać kilka zdań, aby rozjaśnić kandydatowi sytuację. 

Jaka panuje atmosfera w pracy

Warto określić czy atmosfera pracy jest formalna czy “luźna”, jaki obowiązuje dress- code oraz jakie są wyznawane wartości. Jeśli panuje rodzinny klimat pracy, warto o tym wspomnieć, ponieważ brak korporacyjnej atmosfery jest coraz bardziej doceniany.  

Wymagania

Jasno określone wymagania pozwolą zawęzić grono kandydatów do tych najbardziej wartościowych. Jeśli wymagane jest odpowiednie wykształcenie lub bogate doświadczenie, należy o tym wspomnieć, aby nie czuć się zawiedzionym przy następnym etapie rekrutacji. 

Zakres obowiązków

Należy uświadomić kandydata, czym będzie zajmował się na przyszłym stanowisku pracy. Na tym etapie może on łatwo określić, czy takie obowiązki mu odpowiadają, czy lepiej taką rekrutację odpuścić, ponieważ jednak nie jest gotowy lub chętny do podjęcia współpracy.

Warunki zatrudnienia

Pracownik musi wiedzieć na czym stoi, ponieważ każdy oczekuje innych warunków pracy ze względu na swoją sytuację życiową. Często młodzi studenci będą preferowali umowę zlecenie, z powodu ulg podatkowych. Inne osoby będą oczekiwały umowy o pracę, z powodu gwarancji stabilnego zatrudnienia. Umieszczanie takiej informacji w ogłoszeniu stało się jedną z kluczowych. 

Proces rekrutacyjny

Należy mieć świadomość tego, że osoba poszukująca nowej pracy, bierze udział w wielu rekrutacjach, nie tylko do nas. Warto więc na wstępie określić etapy rekrutacji i orientacyjny czas podjęcia decyzji, aby kandydat miał świadomość tego, co go czeka. 

Jakie są możliwości rozwoju

W dzisiejszych czasach, nikt nie lubi stać w miejscu. Rozwój osobisty jest jedną z głównych potrzeb ludzkich. Należy więc dla zachęty określić czego kandydat może nauczyć się w pracy oraz czy jest możliwość odbywania szkoleń. 

Wynagrodzenie i benefity

Ostatnia, ale kluczowa sprawa – pieniądze. Do pracy chodzimy by je zarabiać. W ofercie nie musisz podawać dokładnej kwoty, ale chociaż przedział planowanego wynagrodzenia, aby osoba zdecydowała, czy taka kwota jej odpowiada. Coraz popularniejsze stały się również benefity w postaci karty multisport, czy dofinansowań. Jeśli posiadasz takie możliwości w swojej firmie, koniecznie się nimi podziel. 

Stosując się do powyższych wskazówek (nawet nie wszystkich), Twoje ogłoszenie będzie bardziej wartościowe, co pozwoli na sprawniejsze znalezienie kandydata spełniającego oczekiwania i wymagania firmy oraz pasującego do zespołu obecnych pracowników.