Praktycznie każdy z nas chociaż raz w życiu w swojej karierze zawodowej poznał osobę, która dosłownie “wysysa” z człowieka całą energię. Po spotkaniu z takim współpracownikiem jedyne o czym się marzy to bezludna wyspa lub urlop w Bieszczadach. To nic innego jak wampir energetyczny! Jak sobie z nim radzić w pracy, żeby po prostu nie zwariować? Dowiesz się w poniższym artykule.

Wpływ wampira energetycznego na pracowników

Wampir energetyczny to osoba, która odbiera chęć do pracy i demotywuje praktycznie każdego. Kontakt z nim doprowadza do chronicznego zmęczenia i uczucia wypalenia zawodowego. Bardzo często szuka się problemu u siebie, a nie zwraca się uwagi na otoczenie, a to ono może działać destrukcyjnie. Wampir energetyczny zabiera całą energię i pozytywne nastawienie do pracy. Niekiedy w kontakcie z taką osobą cały dzień staje się udręką, a złe emocje zabiera się do domu. Dłuższe przebywanie w takim otoczeniu jest z gruncie rzeczy bardzo niebezpieczne, a w głowie zaczynają się kotłować myśli o zmianie pracy. 

Osobowość wampira energetycznego 

Wampir energetyczny często nie jest świadomy, że robi coś niewłaściwego. Żyje on w przekonaniu, że jest wygadaną osobą, która lubi opowiadać o sobie innym. W pracy skupia się na negatywach, we wszystkim widzi problem i wiecznie narzeka, oddając złą energię otoczeniu. Wampir energetyczny lubi rozmawiać o problemach, a w szansach widzi jedynie zagrożenie. Od współpracowników oczekuje zrozumienia, wsparcia i współczucia oraz zawsze chce być w centrum uwagi. Notorycznie stara się, aby jego zdanie było najważniejsze i “na wierzchu”, ponieważ często ma poczucie, że przez swoje doświadczenia wie więcej. Można bez zastanowienia stwierdzić, że wampir energetyczny, potrafi “zagadać na śmierć” nie widząc w swoich poczynaniach nic nadzwyczajnego. Z jego ust ciągle słyszy się słowa wsparcia, chęć pomocy zawsze i wszędzie, jednak jak się okazuje później są to puste frazesy, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. 

Rodzaje wampirów energetycznych

Jak się okazuje wampir energetyczny może mieć bardzo różnoraką osobowość. Oprócz działań nieświadomych mogą być również takie, które przybierają charakter taktyki. Jakie są taktyczne rodzaje wampirów energetycznych? 

  1. Wampir aktor- osoba ta umiejętnie zdobędzie Twoje zaufanie odgrywając rolę przyjaciela. Aktorsko i niezauważalnie wyolbrzymia negatywne cechy innych współpracowników, a siebie przedstawia w samych superlatywach. 
  2. Wampir narcyz- jak sama nazwa wskazuje skupia się tylko na sobie. Uważa się za najlepszego człowieka na ziemi, a za swoje niepowodzenia obwina wszystkich pracowników i swoja rodzinę. 
  3. Wampir hedonista- rani, kłamie i manipuluje. Nie uznaje żadnych wartości moralnych- dużo imprezuje i nie liczy się z uczuciami innych. Swoimi przygodami chętnie dzieli się z innymi, nie zważając na konsekwencje. 
  4. Wampir obsesyjno-kompulsyjny- poddają się obsesyjnej kontroli, dążą do niezdrowego perfekcjonizmu, którego nie da się uzyskać. Ranią przy tym inne osoby wymagając od nich niemożliwego. Sami są bardzo nieszczęśliwi, ponieważ zmierzają do ideału, który nie istnieje. Przez to są ciągle poddenerwowani i zirytowani. 
  5. Wampir paranoidalny- uważa, że tylko on ma rację. Zasypuje rodzinę i pracowników wieloma informacjami i za wszelką cenę stara się przekonać ich do swoich poglądów. Rozmowa z nim to często monolog jednostronny, charakteryzuje się brakiem zaufania do innych osób. 

Jak radzić  sobie z wampirem energetycznym?

W pierwszej kolejności, aby poradzić sobie w wampirem energetycznym należy potrafić go rozpoznać. Jeżeli osoba w pracy lub otoczeniu zachowuje się w dziwny nienaturalny sposób, zanim zaczniesz jej pomagać na własną rękę poczytaj o takich przypadkach. Bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania starcie z wampirem energetycznym może być destrukcyjne również dla Ciebie. Pamiętaj, że jeżeli ktoś z taką przypadłością gra na Twoich uczuciach bądź asertywny i nie daj się zmanipulować. Wampir energetyczny może teatralnie histeryzować i wymusić zainteresowanie swoją osobą. Nie daj się wprowadzić w poczucie winy, bądź pewny swojej wartości i wyznaczaj takiej osobie granicę. W pierwszej kolejności myśl o sobie, o swoim dobru. Pamiętaj, że to wszystko jest grą i nie warto dać się w nią wciągnąć. Nie rezygnuj ze swoich planów dotyczących np. awansu, czy też nowego projektu. 

Nieprzyjemne starcie z wampirem energetycznym…

Wampir energetyczny potrafi być niezdrowo zazdrosny i zawistny, a więc będzie robił wszystko żeby zniechęcić innych do nowych wyzwań. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zaprzestanie kontaktów z takim człowiekiem. Niekiedy jest to ciężkie przez to, że lubisz swoje stanowisko i pracę i nie chcesz jej zmieniać. Porozmawiaj wtedy szczerze z przełożonym i wytłumacz swoje obawy przed dalszą pracą z wampirem energetycznym. Co w przypadku, gdy to on jest takim wampirem? Wtedy niestety pole manewru jest ograniczone, ponieważ albo decydujemy się na szczerą rozmowę i akceptujemy taki stan rzeczy, albo zmieniamy pracę.