Decyzja o odejściu z firmy ze strony pracownika zawsze ma jakiś powód. Są sytuacje, w których rozstajemy się z pracą w dobrych relacjach, ale czasem niestety w złych. Pracodawca powinien potrafić wyciągnąć wnioski z każdego odejścia pracownika, w czym sprawdzi się exit interview. Jaką pełni rolę i czym jest ta forma rozstania z przedsiębiorstwem, dowiesz się w poniższym artykule.

Co to jest exit interview?

Exit interview to rozmowa, którą odbywa pracownik z pracodawcą przed odejściem z firmy. Warto zaznaczyć, że taki rodzaj wywiadu dotyczy dobrowolnej zmiany pracy oraz zwolnienia. Ponadto jest to całkowicie nieprzymusowa rozmowa i z żadnej strony nie powinno być nacisku do jej odbycia, ponieważ skutkuje to sfałszowanymi, nie do końca szczerymi odpowiedziami. Exit interview najlepiej jeśli odbywa się z osobą neutralną, która obiektywnie spojrzy na problemy, przeszkody, które napotkał były pracownik. Powinna być to obustronna szczera rozmowa, której wynikiem będzie ulga dla osoby zmieniającej pracę, ponieważ może w końcu przedstawić swoje stanowisko. Ponadto jest to zbiór ważnych informacji do ulepszania, udoskonalania obecnych zasad panujących w firmie.

Wnioski z każdej takiej rozmowy warto gromadzić i porównywać. Dzięki temu łatwiej zauważyć, czy zostały poczynione kroki w celu eliminowania złych praktyk obowiązujących w przedsiębiorstwie. Niekiedy pracodawcy decydują się na wysłanie mailem pytań, jest to na pewno szybszy sposób uzyskania odpowiedzi, ale czy efektywny? Rozmowa face to face pozwala na zadanie pytań dodatkowych, na wymianę opinii i spostrzeżeń – exit interview w formie wysłania pytań to utrudnia. Głównym celem exit interview jest poznanie przyczyny odejścia pracownika z organizacji. Pisemne odpowiedzi mogą być przygotowane od niechcenia i bez głębszych przemyśleń, więc warto się zastanowić, czy faktycznie lepszym rozwiązaniem nie jest spotkanie. Prawidłowo przeprowadzony wywiad pokazuje, że pracodawca liczy się ze zdaniem odchodzącego i chce je wziąć pod uwagę w przyszłych rekrutacjach. 

Jakie pytania warto zadać na exit interview?

Pytania powinny być dobrane do potrzeb danej firmy. Poniżej lista przykładów, które warto wykorzystać w swoim exit interview. 

 1. Jak wspominasz atmosferę panującą w firmie?
 2. Opisz swoją współpracę z przełożonym. Czy była on satysfkacjunąca?
 3. Opisz zalety i wady swojego przełożonego.
 4. Czy polecisz pracę w firmie innym osobom?
 5. Co przede wszystkim w przedsiębiorstwie powinno być zmienione, co wymaga poprawy?
 6. Czy w firmie działo się coś złego?
 7. Czy jest coś co spowodowałoby zmianę Twojej decyzji o odejściu?
 8. Które zadania, obowiązki w pracy były dla Ciebie satysfakcjonujące, a które nie?
 9. Jakie sytuacje, zadania w firmie powodowały u Ciebie stres?
 10. Jak wyglądał proces rekrutacyjny w Twojej nowej firmie?
 11. Co przede wszystkim zadecydowało o Twoim odejściu z firmy? 

Co zrobić z danymi z exit interview?


Dane z exit interview
powinny być skrupulatnie zbierane, do późniejszej szerokiej analizy. Porównanie odpowiedzi wszystkich byłych pracowników jasno wskażą, który obszar powinien być dokładnie przeanalizowany. Dzięki takiemu podejściu łatwiej będzie zmienić wszelkie niepoprawne procesy w firmie i może docelowo doprowadzi to do zmniejszenia ilości zwolnień.