W dzisiejszych czasach ekologia w firmie ma ogromne znaczenie. Głównie przynosi korzyści środowisku naturalnemu, jednak pozytywnie wpływa także na biznes. Warto zrozumieć wpływ naszych codziennych czynności na to, co dzieje się w przyrodzie. 100-procentowe zaangażowanie pracowników i pracodawców w ekologię będzie przyczyniać się do ogólnych zmian w środowisku naturalnym, jak i do oszczędności firmy. Co więcej, przedsiębiorstwo zyskuje na tym wizerunkowo.

ekologia w firmie jak zachecic pracownikow

EKO działania przedsiębiorcy

Niestety firmom wciąż dużo brakuje do ideału w zakresie ekologii. Większość działań prowadzona jest pozornie. Brakuje szkoleń w zakresie ochrony środowiska i zachęcania pracowników do proekologicznych działań. Obecnie mamy wiele możliwości, dzięki którym cała firma może się przyczynić do ochrony naturalnego środowiska. Od sprzątania świata i segregację śmieci po ograniczenie zużycia wody i prądu.

Sam przedsiębiorca powinien zadbać o umożliwienie pracownikom ekologicznego działania. Jeśli zadba o odpowiednie ogrzewanie lokalu, będzie to już pierwszy krok. Mając na uwadze ochronę czystego powietrza warto wybrać ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń biurowych. Jeśli jest taka możliwość, pracodawca powinien przejść na odnawialne źródła energii, czy nawet gaz. Oprócz tego, to on jako pierwszy musi zadbać o zachęcanie pracowników do ochrony środowiska. Przykładowo, może nagradzać podwładnych za dojeżdżanie do pracy rowerem i rezygnację z auta.

10 najprostszych działań ekologicznych w firmie

  1. Wprowadź system segregacji odpadów. Zadbaj o zdrowe środowisko ułatwiając recykling i utylizację śmieci. Niech Twoi pracownicy wyrzucają śmieci do odpowiednich pojemników z kolorowymi workami. Dodatkowo zadbaj o dodatkowe, osobne kosze na nakrętki, zużyte baterie, czy żarówki. 
  2. Przyspiesz proces recyklingu. Zgniataj puste opakowania przed wyrzuceniem i odkręcaj nakrętki z butelek. 
  3. Zmniejszaj koszty oświetlenia. Wymień żarówki na energooszczędne, czym zmniejszysz zużycie energii elektrycznej i ilość odpadów. Możesz także wykorzystać czujniki ruchu w miejscach, w których oświetlenie nie jest niezbędne przez cały czas.
  4. Oszczędzaj wodę. Warto zwracać uwagę na kontrolowanie przepływu wody podczas korzystania z niej oraz na zakręcanie kranów. Zadbaj o to, aby w firmowej kuchni nie trzeba było zmywać naczyń pod bieżącą wodą. 
  5. Używaj papieru z recyklingu. Ograniczaj drukowanie tylko do niezbędnych ilości i zadbaj o elektroniczny obieg dokumentów. Jeśli musisz drukować wybierz papier z recyklingu i jeśli to możliwe drukuj dwustronnie.
  6. Utylizuj sprzęty elektroniczne. Elektrośmieci można wywieźć na specjalne zbiórki. Recyklingiem takiego sprzętu zajmują się także specjalne firmy. W przeciwnym razie narażasz środowisko na pozostawanie niebezpiecznych substancji na wysypisku (np. ołów, kadm czy arszenik).
  7. Wybieraj środki przyjazne środowisku. Korzystając z wyrobów ekologicznych o wysokiej jakości nie zaśmiecasz środowiska szkodliwymi chemikaliami. 
  8. Wyłączaj światło i urządzenia. Pracownicy nie powinni zostawiać laptopów w trybie czuwania. Przed wyjściem wszystkie możliwe komputery i sprzęty powinny zostać wyłączone. Mowa tutaj także o oświetleniu. Taka oszczędność wpłynie pozytywnie na środowisko, ale także na zminimalizowanie kosztów działalności. 
  9. Wydłużaj żywotność podłogi, czy mebli. Wykorzystaj maty podłogowe pod krzesła i przy wejściu. Wybierz meble, które posłużą firmie dłużej.
  10. Zamawiaj tylko to, czego potrzebujesz. Używaj tylko tyle, ile potrzebujesz. Mówi się, że najbardziej ekonomiczne są zamówienia hurtowe. Ma to wpływ jedynie na cenę. Wiele produktów ma ograniczony termin trwałości, a ich nadmiar zajmuje niepotrzebnie miejsce. Często wiele z tych towarów i tak zostaje wyrzuconych, bo zbyt długo leżą nieużywane. Warto zwrócić także uwagę na zużycie za dużej ilości produktów niż jest to potrzebne. Jak temu zapobiec? Przykładowo przez użycie dozowników, które pozwalają na dozowanie minimalnej potrzebnej do umycia dłoni ilości mydła oraz ręcznika papierowego, którego jeden odcinek wystarczy na wytarcie dłoni.

Ekologia w firmie

Dbanie o działania ekologiczne w pracy pozwoli na wyrobienie codziennych nawyków chroniących środowisko. Zacznijmy od małych zmian, jak pojemniki na odpady, oszczędzanie prądu, czy wymiana sprzętu.