Stres chociaż ma destrukcyjny wpływ na nasz organizm i ogólne samopoczucie towarzyszy każdemu niemal codziennie. Niezależnie od okoliczności nutka adrenaliny, ale często z uczuciem niepokoju pojawia się przy zmianie pracy. Większość osób zamiast widzieć korzyści z tej decyzji nabiera pewnych podejrzeń i wątpliwości, a to generuje stres. Jak sobie z nim radzić? 

Zmiana pracy, stres z tym związany. Sposoby na walkę ze stresem.

Dlaczego zmiana pracy jest tak bardzo stresująca?

Pracę zmienia się najczęściej, gdy, że w obecnej czujemy, że jesteśmy w martwym punkcie, nie widzimy szansy na rozwój, wyższe zarobki, czy awans. W momencie, gdy pierwszy krok do rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu został zrobiony, czujemy niepokój i lęk, a w głowie roi się od wielu pytań; “Czy to na pewno dobra decyzja”, “Jaki będzie szef?”, “Jaka będzie atmosfera?”, “Czy na pewno będę się rozwijać” etc. Ponadto poszukiwanie nowej pracy wymusza na nas stworzenie odpowiedniego CV, ogromnego zaangażowania i umiejętnego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej lub już do podjęcia nowych obowiązków. Stres  towarzyszy nam również, gdy poznajemy nowe środowisko, współpracowników, szefa, a dawne przyzwyczajenia niekiedy trzeba rzucić w niepamięć. Przy zmianie pracy nigdy nie ma gwarancji, że będzie to dobry krok, a kierunek, w którym mamy zamiar zmierzać przyniesie oczekiwany efekt. Jest to w pewnym stopniu ryzyko, ale tutaj jest pytanie na czym bardziej nam zależy. Czy na nowych możliwościach rozwoju, czy pracy w obecnym miejscu na tych samych warunkach?  Każda decyzja niesie za sobą ryzyko, ale zwlekanie z nieuniknionym może doprowadzić do gorszych sytuacji np. wypalenia zawodowego, braku motywacji i zaangażowania oraz do niechęci rozwijania umiejętności w danej profesji. 

Najczęstsze przyczyny zmiany pracy

 1. Niskie zarobki- jest to jedna z najczęstszych przyczyn zmiany pracy. Pracodawcy często nie rozumieją, że czasami warto dać podwyżkę zaufanemu, dobremu pracownikowi z doświadczeniem, niż pozwolić mu wylądować u konkurencji. Taka strata może więcej kosztować niż decyzja o podniesieniu wynagrodzenia. Wdrożenie nowej osoby w obowiązki trwa często dłużej niż okres próbny, a na końcu może okazać się, że nie jest ona odpowiednia na dane stanowisko. 
 2. Nie określona ścieżka rozwoju– każdy chce wykonywać obowiązki, które dają mu poczucie satysfakcji, poszerzają horyzonty i są perspektywistyczne. Robienie tego co się lubi i jasno wyznaczona droga motywuje do działania i sumiennej pracy. Problem zaczyna się, gdy robi się wszystko i nic. Wtedy to ma się wrażenie, że zadania wykonuje się pobieżnie w pośpiechu bez możliwości zagłębienia się w dany temat. To jest duży problem, który często zmusza do zmiany pracy. 
 3. Brak motywacji- pozorny rozwój firmy i brak zrozumienia rynku i obecnych trendów przez pracodawcę bardzo mocno demotywuje. Zawieszenie w próżni i niemoc w rozwijaniu możliwości firmy osłabia zaangażowanie, a w wyniku tego chodzi chęć zmiany pracy. 
 4. Atmosfera- zła atmosfera i poczucie wyobcowania zmusza często do zmiany firmy. Miejsce pracy tworzą ludzie, z którymi trzeba współpracować, jeżeli jest to utrudnione bardzo szybko o spadek efektywności i wypalenie zawodowe.
 5. Przebranżowienie, przeprowadzka inne kwestie osobiste– gdy w grę wchodzą powódki osobiste niezależnie jakie jest obecne miejsce pracy, często jesteśmy zmuszeniu do jej zmiany. 
 6. Rutynowość, powtarzalność zadań- gdy praca staje się monotonna, a w grę wchodzi rutyna ciężko o nagłą innowacyjność. Gdy wiemy, że możemy więcej i, że to nie jest max, który możemy osiągnąć decydujemy się na zmianę pracy. 

Plan działania, przy zmianie pracy

Zmiana pracy jest bardzo stresująca, dlatego ważne, aby dobrze się do niej przygotować. Odpowiedni plan działania na pewno zminimalizuje ryzyko niepotrzebnego stresu. Ważne jest to, aby było to stanowisko, w którym czujesz się dobrze i swobodnie, ponieważ pochopne decyzję mogą źle wpłynąć na dalszą karierę. Warto zadbać o swoje portale społecznościowe i odpowiedni przygotować CV.

Jak poradzić sobie jeszcze ze strachem przed zmianą pracy?

 1. Dokładne zbadanie rynkuprzed rozpoczęciem szukania nowej pracy warto mocno przeanalizować rynek pod kątem zarobków, wymagań stanowiskowych, z czego warto się dokształcić i ile jest ofert pracy. 
 2. Analiza samego siebie-  wypisanie na kartce wszystkich za i przeciw oraz powodów nakłaniających do zmiany pracy, pozwoli sprawdzić na czym mi tak naprawdę zależy i czego oczekuję od nowego miejsca. 
 3. Wiara w swoje możliwości- jej brak to główny powód stresu. Przygotuj się na tyle ile potrafisz najlepiej i uwierz w swoje umiejętności. Należy pamiętać o tym, że jeżeli otrzymałem zaproszenie na rozmowę to znak, że mam takie same szanse na to stanowisko jak inne osoby, które aplikowały. 
 4. Umiejętność wskazania swoich słabych stron– na rozmowie kwalifikacyjnej boimy się często powiedzieć w czym nie czujemy się najlepiej i staramy się wybrnąć z tego pytania na około. Niepotrzebnie! Warto mówić szczerze o tym czego się boimy, co musimy dopracować i w czym nie czujemy się najlepiej. Pamiętaj kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie, a to dodatkowy czynnik powodujący stres. 
 5. Informacje o firmie- przed rozmową kwalifikacyjną warto nagromadzić jak najwięcej informacji o danej firmie. Rozmawianie o czymś, o czym się nia ma pojęcia nie jest komfortowe i nie świadczy o nas dobrze. 
 6. Nie spóźnij się– wyjedź wcześniej, aby nie denerwować się korkami, czy innymi niespodziewanymi wydarzeniami na drodze. Pamiętaj, że po Tobie rozmowę mają też inne osoby. 
 7. Odpowiedni wygląd- Podwijająca się zbyt krótka spódniczka. bluza z kapturem, czy wyzywający dekolt. Źle dobrana garderoba może wprawiać w zakłopotanie nie tylko osoby rekrutujące, ale i Ciebie. Zadbaj o swoje samopoczucie i ubierz się stosownie. 

Czynników, które mogą być stresogenne jest naprawdę dużo warto jednak potrafić je eliminować. Im mniej stresu tym lepsze nastawienie na nowe wyzwania. W naszych rękach leży odpowiedzialność za decyzje, które podejmiemy, a warto podejmować je mądrze i z rozsądkiem. Zmiana pracy to duże przedsięwzięcie, warto się na nie odpowiednio przygotować i przede wszystkich nastroić.