W zeszłym roku zmieniliśmy nieco swój tryb życia. Dotyczyło to zarówno prywatnych spraw, jak i dla wielu z nas – ścieżek zawodowych. Ludzie częściej wyszukiwali hasła takie jak: “bezsenność”, czy “krzyżówka”. Praca w trybie home office kojarzyła się przed pandemią z dniem wolnym od spotkań, nadrabianiem zaległości, pracą pod kocem z psem lub kotem na kolanach. Od marca 2020 uczymy się innego podejścia i wzajemnej motywacji. Dla wielu z nas wciąż jest to ogromne wyzwanie. Jak zachować tzw. work-life balance w takich sytuacjach?

Pozytywne i negatywne skutki pandemii dla pracowników

Oprócz zagrożeń warto skupić się także na pozytywnych aspektach nowej rzeczywistości. Jakie są dobre skutki światowej epidemii obciążającej nas i gospodarkę? Okazuje się, że wielu z nas takie znalazło! Lockdown umożliwił rozwój osobisty – ludzie doceniają więcej wartości i mają inne spojrzenie na pracę, styl życia, czy relacje. Ponadto więcej wolnego czasu (np. przez brak dojazdów do pracy) pozwoliło skupić się na sobie i swoich potrzebach. Ludzie są bardziej otwarci na zdobywanie nowych umiejętności, takich jak np. gotowanie, czy yoga.

Mimo, że przez pandemię ludzie skupili się na swoim dobrobycie emocjonalnym, to jednak niestabilna rzeczywistość i niepewność wpływa na nas negatywnie. Przyjmujemy dużo bodźców związanych z obostrzeniami i niepewną sytuacją ekonomiczną, a to wywołuje u nas stres. Ma to ogromny wpływ na zdolności decyzyjne i umiejętność dostosowania się do sytuacji. Ludzie częściej odczuwają lęk, ale także demotywację (np. wobec przestrzegania obostrzeń). Dla wielu kobiet nowa sytuacja wymusiła jeszcze większą konieczność balansowania między rolą rodzinną i zawodową.

Work-life balance w pandemii

Zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym stało się ostatnio trudniejsze. Zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej. Warto jednak postarać się połączyć obowiązki zawodowe z prywatnymi, w taki sposób jaki nam odpowiada. Do podstawowych korzyści utrzymania work-life balance zaliczamy:

 • zwiększenie produktywności,
 • lepsze samopoczucie i stan zdrowia,
 • większa satysfakcja z pracy,
 • możliwość rozwoju osobistego,
 • lepszy wizerunek pracodawcy i tym samym lojalność pracowników.

Ze względu na nasze półtoraroczne doświadczenie w nowej rzeczywistości, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, aby “nie zwariować”. Zachowanie równowagi pozwoli nam oczyścić umysł i zredukować stres.

Work-life balance w praktyce

Jakie działania powinni wdrażać pracodawcy, aby pomóc pracownikom zachować work-life balance

 1. Elastyczne godziny pracy – dotyczy to zarówno pracy zdalnej, jak i stacjonarnej. Na wielu stanowiskach godziny pracy nie mają znaczenia, póki obowiązki wykonywane są w 100%. 
 2. Imprezy integracyjne. Mimo obostrzeń musimy starać się organizować wspólne wydarzenia, także te z udziałem rodzin i bliskich. Czasem wystarczą spotkania online. Ważne, aby o tym nie zapominać zwłaszcza jeśli nie mamy już na co dzień ze sobą kontaktu.
 3. Promowanie aktywności fizycznej – pomoże ona zredukować stres oraz zachować zdrowie mimo ograniczeń w pandemii. 
 4. Biuro w dobrej lokalizacji. Wiele firm zdecydowało się na redukcję powierzchni biurowej. Należy pamiętać, żeby dojazd był dla każdego wygodny. Nie chcemy teraz tracić 2h na stanie w korkach lub kilka przesiadek w komunikacji miejskiej. 
 5. Regularne badanie zadowolenia pracowników. Poprzez ankiety i indywidualne spotkania możemy na bieżąco mierzyć poziom zadowolenia ludzi w firmie. Reakcja na wyniki ankiety powinna być natychmiastowa.
 6. Szkolenia, kursy i konferencje. Pracodawca musi sam wychodzić z inicjatywą i wspierać rozwój swoich pracowników.