Rodzina, zobowiązania finansowe, hobby, podróże – aby to wszystko realizować ważna jest stabilna forma zatrudnienia. Niestey zdarza się, że firmy bankrutują, przechodzą rebranding, czy po prostu “ucinają” etaty, a Ty jesteś świeżym pracownikiem, który jeszcze nie do końca odnalazł się w swojej roli. Powodów jest naprawdę wiele i chociaż nie zawsze pracodawca miał w planie zwolnienia, to sytuacje ekonomiczne często go do tego zmuszają. Na szczęście nie musi ono przebiegać w niekorzystnej formie i tutaj warto dowiedzieć się, czym jest outplacement.

Osoba szukająca nowej pracy przy pomocy outplacement

Definicja outplacement

W firmach, którym zależy na pracownikach, a pracodawcy nie chcą zostawiać ich na lodzie stosuje się tzw. outplacement – czyli system łagodnych zwolnień. Takie rozwiązanie stawia w dobrym świetle przełożonego, ale również wspomaga w tym trudnym czasie osobę zwolnioną. Należy pamiętać, że poszukiwanie dobrej pracy może zająć nawet do 12 miesięcy! Skutkuje to często kryzysem finansowym rodziny byłego pracownika, przez co zaczyna on szukać jakiejkolwiek pracy, żeby po prostu zdobyć pieniądze. System łagodnych zwolnień ma właśnie temu zapobiec i wesprzeć pracownika w tym trudnym okresie czasu. Rolą pracodawcy w tym całym procesie jest to, aby pomóc osobie zwolnionej założyć własną działalność gospodarczą lub znaleźć pracę odpowiednią dla jego kompetencji. Rozróżnić można dwa rodzaje outplacementu:

 1. grupowy: ten rodzaj zwolnień jest stosowany przy masowych “cięciach” etatu np. wiążących się z restrukturyzacją przedsiębiorstwa.
 2. indywidualny: obejmuje on pojedyncze osoby, a działania dobiera się indywidualnie pod ich potrzeby. 

System łagodnych zwolnień w Polsce

Outplacement jest regulowany prawnie, ponieważ zgodnie z art. 70 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, system łagodnych zwolnień obowiązuje, gdy w przeciągu 3 miesięcy zostanie zwolnionych ponad 50 osób. Osoby objęte takim rozwiązaniem mają dostęp do pośrednictwa pracy oraz specjalnie dobranych szkoleń, które pomogą im szybciej znaleźć pracę. Outplacement objęci są: pracownicy na wypowiedzeniu, ci, którzy są do 6 miesięcy po zwolnieniu, lub w dużym stopniu są zagrożeni utratą posady. Organizacje administracyjne w porozumieniu z pracodawcą w pełni finansują ten system zwolnień. Ponadto to rozwiązanie może być wykorzystywane w wielu różnych sytuacjach, prowadzących do zwolnienia. Oznacza to, że warto wprowadzić je w swojej firmie, ponieważ pozytywnie wpływa to na jej wizerunek. 

Outplacement- działania wspierające 

Systemu łagodnych zwolnień nie wystarczy mieć, ważne jest zaangażowanie pracodawcy. Realizacja całego procesu nie jest prosta i wymaga odpowiedniej strategii. Najważniejsze jest, aby rozpisać krok po kroku, w jaki sposób w danym czasie pomóc pracownikowi, aby realnie było mu łatwiej znaleźć nową pracę. Nie liczy się sam outplacement w teorii, ale zaangażowanie praktyczne przełożonego. Jeżeli firma nie ma pomysłu na wdrożenie tego rozwiązania, lepiej w ogóle nie korzystać z tego typu rozwiązań, w przypadku np. indywidualnych zwolnień. Każdy proces po zakończeniu powinien być dokładnie przeanalizowany i podsumowany, co zapobiegnie powtarzaniu tych samych błędów oraz pomoże go udoskonalić. System łagodnych zwolnień nie jest dość popularny, chociaż sięga lat 90-tych XX wieku. W roku 2020 skorzystało z niego tylko 2% osób, ale to w rękach pracodawców, aby wprowadzać działania wspierające przedsięwzięcie. Czym są wyżej wspomniane działania wspierające? 

 1. Dobrze przygotowana strategia poszukiwania nowego zatrudnienia,
 2. Zaprezentowanie metod poszukiwania pracy,
 3. Nauka budowania wizerunku w social mediach, nawiązywania relacji biznesowych i negocjacji dotyczących warunków pracy i płacy,
 4. Przygotowanie do odbycia prawidłowej rozmowy kwalifikacyjnej
 5. Przygotowanie listy osób zainteresowanych współpracą z byłym pracownikiem,
 6. Organizacja szkolenia z przygotowania CV i listu motywacyjnego,
 7. Wyznaczenie celów zawodowych pracowników,
 8. Identyfikacja mocnych i słabych stron pracownika oraz jego celów, cech i motywacji,
 9. Networking czyli budowanie relacji zawodowych.

Działań, które mogą wesprzeć w poszukiwaniu pracy jest naprawdę wiele, ale to czy wszystko pójdzie zgodnie z planem zależy od zaangażowania i chęci przełożonego jak i pracownika. 

Outplacement, czy warto?

Outplacement sprawdzi się w momencie, gdy osoba zwolniona nie bardzo potrafi odnaleźć się nowej rzeczywistości. Ciężko jej samej poradzić sobie z ciężarem utraty pracy i problemów finansowych. Ponadto, gdy była firma należała do jednej z prac, których zwolniony się podjął, napisanie cv, czy pójście na rozmowę kwalifikacyjną nie jest takie proste. Każdy pracodawca ma inne wymagania nawet do tego samego stanowiska, a przyzwyczajenia pracownika z doświadczeniem, ciężko przerobić. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy innych, w szybszymi efektywnym poszukiwaniu pracy. Pracodawcy, którzy wprowadzają system outplacement mają większe zyski i wzbudzają zaufanie oraz poczucie stabilności u pracowników. Podwładni wiedzą, że w razie zwolnień mogą liczyć na pomoc i nie są zostawieni sami sobie. Pracują wtedy wydajniej z większym entuzjazmem wiedząc, że to co robią jest doceniane. Warto zaznaczyć, że osoby objęte zwolnieniem, ale w systemie łagodnych zwolnień dobrze wypowiadają się o byłym pracodawcy (aż 50%) w późniejszym czasie.