Ostatnie lata były bardzo ciężkie dla wielu firm. Kryzys gospodarczy i ciągłe zmiany na rynku spowodowane były pandemią. W trudnych czasach jesteśmy zmuszeni wprowadzać zmiany, korzystać z innowacji i dostosowywać się do aktualnej sytuacji w kraju. Przyjrzyjmy się zatem co nowego można wprowadzić w dziale HR.

innowacje w HR e-Pracownicy

Innowacje technologiczne

Pewnie słysząc ten temat wiele osób może zadawać sobie pytanie, “Jak innowacje technologiczne mogą wspierać działy HR?” Zarządzanie zasobami ludzkimi to oczywiście zadanie, które stoi głównie po stronie ludzi. Programy, czy technologie nie są w dużej mierze w stanie zastąpić człowieka. Zwłaszcza, gdy mówimy o zarządzaniu firmą, rozmowach kwalifikacyjnych, bądź zapewnieniu rozwoju zawodowego pracownikom. Istnieją programy HR, które wbrew pozorom są czymś więcej niż tylko bazą danych. Nowe generacje oprogramowania są wyposażone w funkcję “Cloud Computing”, która za pomocą internetu przechowuje w chmurze wszystkie informacje o naszych pracownikach. Programy również zawierają dużo mniejszych funkcji takich jak, kalkulator wynagrodzeń, czy kalendarz nieobecności.

Preselekcja

Niewątpliwie rozmowy kwalifikacyjnej nie zastąpimy programem, lecz istnieją strony czy aplikacje, które są w stanie analizować CV pracowników. Umożliwiają automatyczne odrzucanie wszystkich dokumentów niespełniających wymogów. Technologia preselekcji umożliwia organizacjom selektywne zatrudnianie – i przyciąganie ludzi, którzy dodają wartość. W związku z tym selektywne zatrudnianie jest najlepszą praktyką w zakresie zasobów ludzkich, która może zwiększyć zysk firmy. Oprogramowanie do oceny przed zatrudnieniem przeszło długą drogę. Nie trzeba już ręcznie przeglądać dziesiątek – czasem nawet tysięcy – CV, aby dokonać wstępnej selekcji.

Nowe technologie to też nowe wyzwania

Nowe programy potrafią w znacznym stopniu skrócić czas pracy. Pozwalają zaoszczędzić dużo pieniędzy i przyspieszają większość procesów. Niestety, gdy osoba dopiero zaczyna swoją pracę z nowymi technologiami musi zmierzyć się z paroma zadaniami, do których wcześniej nie była przyzwyczajona. Wprowadzając systemy HR coraz więcej rzeczy musisz wykonywać za pomocą komputera. Dlatego też warto poszerzyć swoją wiedzę na temat różnych programów i posługiwania się nimi. Innym problemem mogą być wygórowane oczekiwania. Technologia oczywiście jest przełomowa w większości branż, lecz pamiętajmy, że nie zrobi ona za nas wszystkiego. Aby w pełni wykorzystywać potencjał programów trzeba poświęcić sporo czasu na naukę.

Konkursy innowacyjne

Konkursy i eventy HR w Polsce odbywają się od lat, a uczestniczą w nich największe firmy. Dzięki temu jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi innowacjami. Regularnie dowiadujemy się nowych informacji i nie odstajemy od konkurencji. Dział HR odgrywa ogromną rolę w prowadzeniu firmy, więc regularne wprowadzenie nabytej wiedzy w praktyce na pewno skończy się pozytywnie dla rozwoju biznesu.