Pewność siebie jest bardzo ważnym elementem budowania swojej pozycji w świecie od dziecka po dorosłość. Oczywiście nie jest to cecha, którą bezwzględnie trzeba posiadać, aby osiągnąć sukces, ale na pewno bardzo się przydaje. W pracy pewnym siebie osobom na pewno jest o wiele łatwiej, aniżeli cichym, które nie walczą o swoje przekonania. 

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie jest to tak naprawdę stan naszego umysłu, po prostu warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – “Czy siebie lubię?” Nie czy akceptuje, ale czy lubię i czy znam swoją wartość. Cechą tą charakteryzują się osoby odważne, nie obawiające się podjąć ryzyka, które idą przez świat przysłowiowo przepychając się łokciami. Oczywiście nie można mylić pewności siebie z chamstwem i arogancją, bo nie ma to ze sobą nic wspólnego. Zazwyczaj bardzo łatwo odróżnić od siebie ludzi pozytywnie otwartych, a “pozerów”. Może nie zawsze od razu, ale w pracy wychodzi to po pierwszych zadaniach. Ludzie prawdziwie pewni siebie są bardzo inteligentni i żądni nowych wyzwań. Wiedzą kiedy wyrazić swoją opinię na dany temat i nie wypowiadają się wtedy, gdy nie mają nic sensownego do powiedzenia. Znają swoją wartość i wiedzą do czego dążą w życiu, a przede wszystkim nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, a przynajmniej nie poddają się tylko próbują sprostać zadaniom. Takie podejście bardzo ułatwia życie, ponieważ pewność siebie pozwala na postrzeganie takiej osoby z pewnym respektem. Dzięki temu łatwiej jest obronić swoje zdanie, wytłumaczyć pewne kwestię, czy odmówić niektórych zadań. Reasumując, szczególnie w dzisiejszych czasach, znajomość własnej wartości jest bardzo ważna i powinna być nieodłącznym elementem życia. 

Co ma wpływ na pewność siebie?

Wpływ na pewność siebie ma szereg czynników, które ciężko wymienić naraz. Jednym z nich jest na pewno wpływ środowiska domowego, ponieważ to zachowania naszych bliskich formują w dużym stopniu to, jak będziemy się zachowywać. Pewność siebie towarzyszy w każdej chwili życia, od przedszkola po szkołę, a później pracę. Na początku jest ona nieokrzesana, a rodzice powinni pomóc dziecku w prawidłowym kształtowaniu jego osobowości. Taka postawa na pewno ułatwi mu adaptację w życiu dorosłym. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który powoduje, że nabieramy pewności siebie jest życie i nasze doświadczenia pozytywne i negatywne. Stres przed wystąpieniami publicznymi, prowadzeniem prezentacji dla wielu jest nie do przejścia i pomimo odpowiedniej wiedzy łatwo tutaj o potknięcie.

Uwierz w siebie!

Adrenalina na wielu działa destrukcyjnie, powoduje zakłopotanie, silny stres i problem z przyswajaniem wiedzy. Ale takie sytuacje również budują pewność siebie! Warto zadać sobie pytania: Czy dobrze przygotowałem temat? Czy potrafiłbym odpowiedzieć na pytania do niego zadane? Czy ta praca nie jest moją wymarzoną? Jeżeli uświadomisz sobie, że nie jesteś w danym miejscu bez powodu, że ktoś zauważył Twój potencjał, łatwiej będzie zapanować Ci nad emocjami. Kto gorzej się prezentuje? Osoba, która wie co mówi, ale czasami popełni jakiś błąd i powie coś z czym się ktoś inny nie zgadza? Czy osoba, która jest wycofana, co chwilę się jąka, mówi beznamiętnie nie potrafi kontrargumentować i wchodzić w dyskusję? Odpowiedź jest chyba jasna! Im więcej takich spotkań w praktyce tym szybsze budowanie pewności siebie. Nie warto omijać w życiu trudnych sytuacji wymagających trochę wysiłku, pewnych wyzwań. To wszystko pozwala pozytywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości i uświadomić, że tak umiem to, wiem jak! Nie zapominajmy o samoakceptacji bo ona również jest kluczowa w budowaniu pewności siebie. Nic tak nie wzmacnia człowieka jak umiejętność akceptacji swoich słabości i skupieniu na własnych walorach. 

Dlaczego pewność siebie jest ważnym elementem życia?

Brak umiejętności nabywania pewności siebie może prowadzić do problemów z asertywnością, a nawet do fobii społecznej. Słaba komunikacja w pracy jest dużą przeszkodą w nawiązaniu relacji ze współpracownikami, oraz nie pozwala osiągnąć wyników. Ważne jest, aby stale rozwijać i pielęgnować swoje pasje, a przede wszystkim uwierzyć w siebie i swoje zdolności. To jest pierwszy krok do wyzbycia się problemu jakim jest brak pewności siebie. Osoby pewne siebie to nie tylko te, które dużo mówią. Są to osoby, które znają swoją wartość, a gdy nadejdzie potrzeba potrafią to pokazać.

Na jakie aspekty życia wpływa pewność siebie?

  1. Empowerment. Im większa wiara w swoje umiejętności tym łatwiej o sukces osobisty i zawodowy!
  2. Dobre samopoczucie. Każdy powinien zaryzykować z swoim życiu. Pozwala to rozwijać skrzydła i skutecznie poprawia nastrój. Im częstsze ryzyko tym częstsze prawdopodobieństwo poprawienia swojej sytuacji zawodowej. Rynek potrzebuje osób inteligentnych i odważnych
  3. Mniejszy lęk. Lęk przed wszystkimi przedsięwzięciami towarzyszy osobą z brakiem poczucia własnej wartości. Zmierz się z nim! Pójdź na jakiś kurs, szkolenie, zrób coś co sprawi Tobie radość i rozwinie nowe możliwości. Pokonuj przeszkody!
  4. Więcej energii. Im większy spokój ducha i mniejszy stres tym więcej energii! Warto wierzyć we własne cele i działania, a dzięki temu zyskasz nową moce sprawcze.
  5.  Pozytywne relacje międzyludzkie. Wiara w siebie to lepsze relacji z innymi ludźmi. Pamiętaj o tym w budowaniu poprawnych relacji!
  6. Sukcesy. Każdy lubi odnosić sukcesy, są po prostu bardzo budujące. Właśnie dzięki nim łatwiej budować pewność siebie, ale nie osiągniesz ich nie wierząc w swoje możliwości! Po prostu zaufaj sobie.