Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się Covid-19 powoduje, że wiele firm zostaje zamkniętych, albo ich prace zostaną wstrzymane na długi czas. Co za tym idzie młodzi ludzie zaczynający swoją karierę zawodową mają cięższy start. W związku z tym ich biznes musi być bardziej dopracowany. Jak warto zaplanować sobie swój rozwój w obecnych czasach?

Planowanie własnego biznesu we wczesnym etapie

Podczas rozmów kwalifikacyjnych bardzo często spotykamy się z pytaniami – “Jaki jest Twój cel zawodowy?”, “Jakie masz plany na przyszłość?”, “W jakim kierunku chcesz się rozwijać?”. Szczególnie, gdy jest się jeszcze młodym, niedoświadczonym na takie pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Już wybierając liceum wymaga się od nas ukierunkowania się, przez co wiele osób w życiu dorosłym jest niespełnionych zawodowo lub bezrobotnych. Innym problemem jest wybór studiów na zasadzie “Bo kolega tam poszedł”, “Rodzicie będą dumni”, “Te studia będą proste” itp. To podejście, które rujnuje przyszłość i karierę oraz zniechęca do rozwoju. Takiego podejścia warto się wystrzegać. Czasami też dochodzi do sytuacji, w których wydaje się nam, że wybraliśmy dobrze, jednak z biegiem czasu wybór okazuje się trefny. Co wtedy? Na pewno nie powinno się poddawać. Życie jest pełne wyzwań, a budowanie kariery zawodowej do nich należy.

Przemyślane działanie w budowaniu kariery zawodowej

W początkowej fazie planowania kariery warto obmyślić wszystkie za i przeciw, czy zbadać rynek pracy. Ponadto warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy to jest na pewno to, co mnie interesuje. Nie jest to łatwe, ale takie rozważne działanie na pewno przybliży nas do celu. Określenie swoich kompetencji, silnych i mocnych stron pozwoli na weryfikację umiejętności w danej dziedzinie. Ciężka sytuacja ekonomiczna związana z epidemią koronawirusa, zmusza coraz częściej do przekwalifikowania się. Niestety badania nie są optymistyczne, ponieważ co trzeci pracownik nie robi nic w kierunku rozwoju zawodowego i pogłębiania swojej wiedzy. Osoby, które decydują się na rozwój, aż w 76% uczęszczają na kurs językowy, ponadto 53% korzysta w warsztatów i webinariów pogłębiających wiedzę i pozwalających na planowanie i rozbudowę kariery zawodowej. Tylko 17% jest zdecydowanych na podejmowanie nowych kierunków studiów, czy podyplomówki. Kariera zawodowa budowana z głową pozwala na praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy i dostrzeganie pułapek czyhających w świecie biznesu. 

Pułapki w budowaniu kariery zawodowej

Obranie realnych celów w budowaniu kariery zawodowej nie jest wcale takie łatwe. Plan rozwoju powinien być kompletny oraz spójny, dzięki czemu bardziej prawdopodobnym będzie jego realizacja, Pod uwagę powinno się brać zmieniającą się sytuację na rynku, środowisko w którym ma powstać biznes, budżet, nasze kompetencje, czy także umiejętne wychwycenie i wykorzystanie nadarzających okazji. Karolina Orzelska z HRK S.A. zauważyła, że osoby planujące rozwój kariery zawodowej są niecierpliwe i brak im pokory w pokonywaniu różnych etapów pięcia się na wymarzony szczyt. Nie są w stanie poradzić sobie z utrudnieniami na najniższych szczeblach zawodowych, a przede wszystkim niską pensją. Takie podejście działa mocno demotywująco w planowaniu ścieżki kariery zawodowej. W związku z powyższym należy zorientować się jakie etapy należy przejść na danym stanowisku, jakie są widełki płacowe i zagrożenia oraz szanse związane z danym zawodem.

Plan B w planowaniu kariery zawodowej

W razie niepowodzenia warto mieć plan B, gdyby plany nie potoczyły się w wymarzonym kierunku. Eksperci badający rynek prognozują, że dzisiejsza sytuacja może zmuszać młodych ludzi do siedmiokrotnej zmiany zawodu. Z tego względu planowanie kariery powinno być bardzo mocno przemyślane, a co najważniejsze powinno zawierać alternatywę. Nie warto ślepo iść tylko w stronę “ciepłej” posady, z dobrym wynagrodzeniem. Nie mając żadnego pomysłu na rozwój nowych lub dotychczasowych umiejętności. Rynek jest tak dynamiczny, że dobre miejsce pracy można w każdej chwili utracić.  

Sukces w budowaniu kariery zawodowej

Rozwój kariery wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i status społeczny. Mamy wtedy możliwość życia na poziomie i rozwijania swoich pasji. Osiągnięcie sukcesu w biznesie wymaga ciężkiej pracy i determinacji oraz wielu wyrzeczeń. Już na tym etapie bardzo często dochodzi do weryfikacji, kto w jakim stopniu jest zaangażowany w rozwój. Jeżeli założy się konkretny cel i świadomie planuje się pewne działa, można zyskać wiele korzyści. Im większa motywacja i samozaparcie, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. W budowaniu kariery zawodowej ważna jest świadoma samokrytyka, ponieważ bez niej łatwo przeoczyć ważne sygnały dotyczące wyboru ścieżki zawodowej. Tutaj istotną umiejętnością będzie również analiza przyszłości i tego co może się wydarzyć, przy podjęciu konkretnej decyzji. Z drugiej strony, co jak nie ryzyko przybliża do sukcesu w budowaniu silnej kariery zawodowej.