Wytworzenie odpowiedniego produktu potrzebuje zaangażowania wszystkich działów, ponieważ tylko sprawna komunikacja pozwala na zwinne dostarczanie funkcjonalności klientom. To samo dotyczy rozwoju oprogramowania, które aby stworzyć nowoczesne i aktualne programy potrzebuje odpowiedniego podejścia współpracowników. Czym jest i w jaki sposób przyda się do tego SCRUM?
Co to jest SCRUM?
Z angielskiego SCRUM to framework, dzięki któremu produkowane są produkty, w ramach wartościowego zarządzania procesami. Podejście scrumowe nie narzuca żadnych ograniczeń, oraz tego w jaki sposób rozwijać oprogramowanie. Framework jest stworzony po to, aby kształtować go w dowolny sposób i dostosowywać do wewnętrznych potrzeb firmy. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania łatwiej jest panować nad terminowością zadań, nad ich przebiegiem oraz szybciej można wypatrzeć niedogodności, Pomimo wszystko scrumu trzeba się nauczyć i w odpowiedni sposób opanować. Należy pamiętać, że absolutnym minimum w tej metodzie jest wyznaczenie odpowiednich ról, po to aby każdy wiedział jakie i w jakim czasie obowiązki do niego należą, ponadto ważna jest osoba, która będzie odpowiadała za przebieg spotkania.
Podział wydarzeń w SCRUMie
Jak w każdej metodzie SCRUM potrzebuje odpowiedniego podziału na wydarzenia, dzięki czemu każde ważne zmiany, konflikty itp. będą omawiane na bieżąco. W takim planowaniu spotkań łatwiej też o ustalanie terminów wykonania zadania, oraz dzielenie się nowymi pomysłami. Jaki podział występuje w scrumie?
Sprint-nie trwa dłużej niż cały miesiąc. W ramach sprintu są zawarte inne wydarzenia.
Planning- podczas niego zespół scrumowy planuje najważniejsze zadania do wykonania na najbliższy Sprint.
Daily- Codziennie o wyznaczonej porze pracownicy spotykają się wraz z Scrum Masterem i omawiają realizację dotychczasowych zadań.
Review– realizuje się pod koniec Sprintu. Podczas jego trwania ustala się co już zostało wykonane i wspólnie zbiera się feedback z dotychczasowych prac.
Retrospective- na koniec Sprintu omawia się różne kwestie, problemy, proces, aby go usprawnić.
Role w SCRUM
Tak jak wcześniej wspomniane role w systemie scrumowym są bardzo ważna, dla prawidłowego funkcjonowania procesu. Istotną rolę w framework sprawuje Product Owner, to w jego gestii leży podejmowanie decyzji w sprawie rozwoju produktu. W jakim kierunku warto zmierzać, oraz na co zwrócić uwagę. Ponadto rozplanowuje kolejne zadania dla odpowiednich osób. Drugą funkcją, która jest równie potrzebna jest Scrum Master pilnujący porządku w przebiegu spotkania, oraz odpowiada za przestrzegania zasad scrumu przez zespół. Ponadto, gdy rodzi się jakikolwiek konflikt lub trudności w zrozumieniu zadań jest zobligowany do pomocy w rozwiązaniu problemu. Oprócz tych dwóch powyższych osób nie wolno zapomnieć o Zespole Developerskim, do którego należą wszystkie osoby, niezbędne do efektywnego tworzenia oprogramowania. Wszystko jest zapisywane w Backlogu Produktu, a dostęp do niego ma każdy uczestnik scruma.
Jakie są mechanizmy metody SCRUM?
W celu zrozumienia frameworku na samym początku należy uzmysłowić sobie, że mechanizm ten nie jest złotym rozwiązaniem wszystkich problemów. Pozwala on uschematyzowane pracę, pewne działania, zminimalizować konflikty w zespole i wskazać każdemu aspekty działania. Rozwiązanie to powoduje, że praca staje się płynniejsza, a każdy wie co do niego nalezy i z kim w jakim temacie się konsultować. Niestety scrum wyciąga również na wierzch wszystkie błędy w komunikacji oraz w tworzeniu oprogramowania, jakie do tej pory były powielane. Nie warto się wtedy do tej metody zniechęcać, ale wyciągnąć pewne wnioski, by ulepszyć dotychczasowe procesy. Na jakich mechanizmach opiera się scrum?
- Samoorganizacja zespołu. Rolą Product Ownera jest obmyślenie co w jakim temacie należy wykonać, natomiast Zespół Developerski organizuje sobie pracę w Sprincie.
- Sprawdzenie skuteczności działań. Scrum to również ciągła nauka na błędach. Warto rozwiązywać każdy problem, aby zwiększać skuteczność podjętych prac.
- Retrospektywa. Przy każdym Sprincie warto mierzyć swoją efektywność i samemu dobrać praktyki, które w Twoim przypadku najlepiej się sprawdzą.
- Ukończony produkt. To on najlepiej pokaże jak przebiegają prace scrumowe Z tego względu przyrost produktu oraz jego funkcjonalności jest ważnym elementem kończącym Sprint.