Zwolnienie z pracy często bywa demotywujące. Warto jednak skupić się na pozytywach i zmieniać zagrożenia w szanse. Wielu pracowników w pewnym momencie zaczyna odczuwać wypalenie zawodowe i zaczyna myśleć o zmianie. Praca przestaje spełniać oczekiwania i może to być dobry moment na przekwalifikowanie zawodowe, czy samą zmianę miejsca. Czasem do takiej decyzji trzeba dojrzeć i zrobić pierwszy krok ku zmianie na lepsze.

Czas na przemyślenia

Zwolnienie daje nam czas na przemyślenia, o tym jak chcemy żeby dalej potoczyło się nasze życie. Zmiany – nawet te oczekiwane – często wzbudzają w człowieku obawy i niepewność. Każdą sytuację, także taką zmieniającą ustalony porządek, można obrócić na swoją korzyść. Pozwalają inaczej spojrzeć na to, co dotychczas robiliśmy i na swoje potrzeby zawodowe. 

Zmiany powinny być także motywatorem do odkrycia swoich słabych i mocnych stron. Doskonałym pomysłem może okazać się joga, czy podróże. Odpowiednie wyciszenie się pozwoli na zebranie myśli i wypracowanie najlepszego rozwiązania.

Rozwój osobisty

Nowe możliwości stawiają przed człowiekiem nowe wyzwania i szanse. Coraz częściej spotykamy się z pojęciem Personal Brandingu, czyli kreowaniem własnej marki. Takie działania przynoszą wiele korzyści – zwolnienie z pracy może skutkować wyborem całkiem nowej ścieżki zawodowej. Obecnie bycie niezależnym ekspertem danej dziedziny, pozwala utrzymać bardzo stabilną pozycję na rynku pracy. Silna marka osobista i wiedza w dużej mierze wpływa na wiarygodność. Przyjęcie takiej postawy pomaga nie popaść w rutynę i zdobywanie coraz to nowszych doświadczeń.

Otwartość

Warto pamiętać, że koniec jakiegoś etapu w życiu jest także początkiem nowego. Skoncentrowanie się na sobie pozwala rozwinąć pożądane umiejętności i kompetencje zawodowe oraz zdobywać doświadczenie bez większych ograniczeń. Bycie otwartym na różne zawody i formy zatrudnienia znacznie to ułatwi. Rezygnując z pracy, która stała się dla nas rutyną i nudą, stajemy przed nowymi możliwościami. Zapewne nie chcemy kolejny raz przechodzić zwolnienia, więc pragniemy aby nasz wybór nowej pracy był już ostateczny. Właśnie dlatego tak istotna jest otwartość.

Zwolnienie z pracy jest szansą

Podsumowując, rezygnacja z pracy, często wieloletniej, nie jest krokiem wstecz. Jest to szansa na lepsze życie na własnych zasadach. Granice stawiamy sobie wyłącznie w naszej głowie i to od nas zależy jak pokierujemy swoim życiem. Zwolnienie z pracy może być impulsem do zmian, dzięki któremu zrozumiemy czego tak naprawdę oczekujemy od samego siebie.