W obecnych czasach bardzo wiele osób decyduje się na wykształcenie wyższe. Często są to działania nieprzemyślanie, pod naciskiem rodziców lub przyjaciół. W czasie epidemii, gdy rynek pracy wielu branż jest przechodzi trudny okres, warto jeszcze mocniej się zastanowić co tak naprawdę mnie interesuje i w czym się odnajdę. 

Co wziąć pod uwagę wybierając kierunek studiów?

Na samym początku warto przeanalizować swoje zainteresowania, czy na pewno chcesz iść na studia. Być może Twoim marzeniem jest całkiem inny zawód. Im bardziej zastanowisz się nad swoim życiem, dotychczasowym podejściem do wielu spraw i nad tym z jakim zawodem chcesz wiązać przyszłość, tym lepiej wykorzystasz czas. Pamiętaj, że jeżeli lubisz swoją pracę nie będziesz mieć poczucia zmarnowanego życia i nie będziesz tylko funkcjonować od weekendu do weekendu. Oczywiście wysłuchaj rad swoich bliskich i osób, które są dla Ciebie autorytetem, ale w kształtowaniu swojej przyszłości to Ty powinieneś mieć ostatnie słowo. Nie ulegaj naciskom – jeżeli Twoi rodzice są lekarzami, a ty czujesz, że wspaniale spełniasz się jako artysta i angażujesz się w to na każdym kroku, idź w tym kierunku. Do wielu zawodów trzeba czuć powołanie, chęć pomocy innym, czy też poświęcenie. Jeżeli się tego nie czuje, można komuś zrobić krzywdę. Nie warto kierować się prestiżem zawodu, a w głębi serca czuć niechęć – tą drogą bardzo blisko do wypalenia zawodowego. Poza tym, przez takie podejście nigdy nie będzie się dobrym specjalistą, a współpracownicy, klienci, czy pacjenci szybko to wyczują. Ponadto jeżeli nie wiesz, na którą specjalizację się zdecydować, spójrz na statystyki, na oferty pracy – zorientuj się jacy specjaliści są potrzebni na obecnym rynku. Przesycenie jakąś grupą zawodową, doprowadza do wysokiego bezrobocia. Im większy deficyt pracowników, tym atrakcyjniejsze zarobki i duża baza ofert pracy. Warto wziąć pod uwagę swój charakter i predyspozycje, ponieważ jeżeli lubisz kontakt z ludźmi i pracę w terenie to np. programowanie nie będzie zawodem Twoich marzeń.

Przyszłościowe kierunki 

Wybór studiów to zawsze indywidualna decyzja. Oczywiście ogrom statystyk i zmieniający się świat oraz jego potrzeby kształtują grupę pożądanych grup pracowników. Poniżej przedstawiamy 7 najbardziej przyszłościowych zawodów. 

  1. Informatyka

Praca w IT jest jedną z najbardziej opłacalnych. Jednak przez ogromne zainteresowanie branżą stale rośnie konkurencja. Warto wziąć pod uwagę, że nie wystarczy “klepać” poleceń, ale warto się czymś wyróżnić i spowodować, że to właśnie Ciebie dostrzeże pracodawca. Cały czas trzeba być na bieżąco z technologiami i zmieniającym się językiem programowania. Stanowisko w dziale IT jako programista najczęściej zaczyna się od junior developera a zarobki oscylują wokół 5.000 – 6.000 złotych brutto.

  1. Filologia języka obcego

Znajomość języków obcych od zawsze jest w cenie. Oczywiście nie mowa tutaj o biegłej znajomości tylko jednego języka np. angielskiego, który zna coraz więcej osób. Konkurencja w tym temacie również jest ogromna, więc im wyższy poziom znajomości danej mowy, tym lepiej prosperującego stanowiska pracy można się spodziewać. W cenie są języki orientalne, ale również francuski, niemiecki czy rosyjski. Chcąc pracować w innym zawodzie, nie tylko jako tłumacz, znając dużą ilość języków zwiększa się szansa pracy w renomowanej zagranicznej firmie. 

  1. Finanse

Finansiści cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku pracy. Tutaj potrzebny jest umysł analityczny, który świetnie odnajduję się w świecie cyfr. Jeżeli nie czujesz się w danej tematyce, a matematyka nigdy nie była twoją mocną stroną, warto obrać inną ścieżkę zawodową. Wynagrodzenie na start to często 3.000 – 4.000 złotych brutto. Deficyt dobrych finansistów wynosi 9%. 

  1. Marketing

Branża marketingu prężnie się rozwija, szczególnie w czasach epidemii, gdzie zyska marketing internetowy. Oprócz studiów ważna jest praktyka i staż, który pozwoli na poznanie nowych technologii i trendów. Deficyt pracowników sięga aktualnie aż 34%, natomiast średnia zarobków na młodszego specjalistę ds. marketingu wynosi 3800 zł brutto.

  1. Dietetyka

Wzrasta moda na zdrowe, ekologiczne jedzenie. Ogrom blogów i filmów nawołujących do zbilansowanej diety jest w obecnych czasach na porządku dziennym. Dobry dietetyk, którego diety nie są nudne, a jego wiedza jest stale poszerzana ma bardzo duże możliwości odniesienia sukcesu. Średnia zarobków dietetyków to 2920 złotych brutto. Profesjonaliści z większym doświadczeniem i własnym gabinetem mogą liczyć nawet na 8000 złotych.

  1. Logistyka

Osoby, które sprawnie planują i optymalizują procesy, ale również lubią analitykę – sprawdzą się w logistyce. Absolwenci, którzy odnaleźli się w zawodzie i poszerzają swoją wiedzę nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy. Deficyt pracowników wynosi dzisiaj 27%.  Zarobki młodszych specjalistów ds. logistyki oscylują w okolicach 3.000 – 6.000 złotych brutto.

  1. Studia medyczne

Obecnie lekarze są na wagę złota, każdy dodatkowy specjalista jest na pewno bardzo potrzebny. Studia medyczne są bardzo wymagające i po prostu trzeba bardzo lubić daną tematykę. Oczekiwanie na odpowiednie zarobki trwa nawet do 6 lat. Rezydent zarabia obecnie około 3850 zł brutto, natomiast specjalista 5300zł. Deficyt lekarzy to na dzień dzisiejszy około 25%. 

Przyszłościowych kierunków jest oczywiście o wiele więcej, a powyższe to najpopularniejsze z obecnych zawodów. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie tylko studia są najważniejsze podczas poszukiwania wymarzonej pracy. Im więcej się uczymy we własnym zakresie, decydujemy się na staż, czy wartościowe szkolenia zyskujemy na rynku pracy. Konkurencja jest niemała i tylko od nas zależy, czy będziemy lepszymi i wartościowszymi specjalistami niż inni.