Epidemia koronawirusa przewróciła świat do góry nogami. Przez zmiany gospodarcze, lockdown i brak możliwości uczestnictwa w życiu publicznym, wiele branż ucierpiało finansowo. Ludzie zmienili swoje nawyki, a to co wcześniej było dla nich ważne zostało zepchnięte na drugi plan. Co za tym idzie, gdy branża nie ma klientów i sprzedaży, to nie ma zysku, co skutkuje cięciem kosztów na każdy możliwy sposób, po to aby utrzymać się na rynku. Firmy musiały często podjąć radykalne kroki w postaci licznych zwolnień, nawet w stosunku do długoletnich pracowników. Jednak czy jest to jedynie wyjście? Czy są alternatywy dla tego typu działań? Dowiesz się w poniższym artykule. 

Redeployment – alternatywa dla zwolnień?

Redeployment pozwala na zmianie stanowiska przez danego pracownika w przedsiębiorstwie, w którym obecnie pracuje. Należy pamiętać, że nie jest to stanowisko, które ma zaszkodzić pracownikowi i odkryć w nim słabe punkty oraz brak odpowiednich umiejętności. Nowe zadania muszą być dostosowane do profesji, w której osoba trudniła się do tej pory oraz nie może dla niej stanowić problemu przyswojenie treści z nimi związanych. Pracodawca wychodzący z taką inicjatywą musi mieć zgodę do dalszego wdrażania redeployment’u przez pracownika. Przeniesie danej osoby do innego działu powinno dać jej szansę na wykorzystanie dotychczasowej wiedzy na nowym stanowisku. Bardzo ważna jest rozmowa, podczas której pracodawca wyjaśni dlaczego podjął takie kroki, z czym to się wiąże i jakie są alternatywy. Szef, czy inny przełożony powinien wykazać się całkowitym wsparciem oraz zrozumieć i zaakceptować stanowisko i decyzję podwładnego. 

Kiedy warto wdrożyć Redeployment? 

Tak jak w przypadku obecnej niestabilnej sytuacji gospodarczej spowodowanej COVID-19 redeployment sprawdza się, gdy dochodzi do zwolnień. Często pracodawca przez sytuację finansową jest zmuszony do zlikwidowania etatów zaufanych i wieloletnich pracowników. Wtedy właśnie alternatywą się redeployment, który pozwala na przejście kryzysu nie tracąc przy tym wartościowych osób z zespołu. Takie działanie stawia pracodawcę w dobrym świetle i zwiększa on swoje zaufanie wśród pracowników. Ponadto pokazuję on jak ważni są dla niego ludzie i silny, zgrany zespół specjalistów. Redeployment pozwala też na zatrzymanie wiedzy i umiejętności nabytych przez tyle lat w firmie, na temat branży oraz danego produktu. Często zatrudnienie nowego pracownika ciągnie za sobą o wiele więcej kosztów związanych z wdrożeniem itp. Ponadto zaufanie, które buduje się w zespole oraz z przełożonym jest oparte na wieloletniej współpracy. Z tego względu ciężko od razu wypracować to z nowym pracownikiem. Redeployment to też utrzymanie marki podczas kryzysu, co może zaoowocować silniejszą i stabilniejszą pozycją na rynku w przyszłosci. Po zażegnaniu kryzysu pracownik od razu może wrócić na swoje dawne stanowisko bez potrzeby wdrażania nowych osób. Pracownik, który skorzysta z szansy jaką daje redeployment, ma możliwość poznania czegoś nowego oraz minimalnej zmiany otoczenia. Ponadto jeżeli lubi rozwój i wyzwania, to jest doskonały sprawdzian swoich predyspozycji do nauki nowych umiejętności. Sam pracownik, ale również pracodawca mają możliwość sprawdzenia czy dotychczasowe obowiązki były dla niego odpowiednie, ponieważ może się okazać, że to nowe stanowisko będzie tym idealnym. 

Jakie są minusy wprowadzania procesu Redeployment?

Każde działania wprowadzone w przedsiębiorstwie przynoszą nie tylko korzyści, ale również zagrożenia. Tak samo jest w przypadku redeployment. Jak zostało napisane wcześniej, takie działanie to również wykazanie ogromnego zaufania pracodawcy do pracownika, który niestety, ale taką sytuację może wykorzystać w niekorzystny dla organizacji sposób. Po zdobyciu nowych umiejętności oraz wzroście pewności siebie, ze względu na doskonałe radzenie sobie na nowym stanowisku taka osoba może odejść. Dziać się tak może również dlatego, że pracownik może wykorzystać redeployment na czas niepewnej sytuacji rynkowej, a po zdobyciu nowej pracy i zorientowaniu się w widełkach płacowych znaleźć korzystniejszą ofertę. Redeployment to także proces, który w momencie gdy zniechęci pracownika i ukarze w jego działaniach słabe strony, może go skutecznie zdemotywować, a co za tym idzie traci on chęć do pracy i pewność siebie. W związku z powyższym przy wdrażaniu redeployment, warto skorzystać z wiedzy specjalistów, a więc sięgnąć porady odpowiednich agencji personalnych.