Praca hybrydowa jest coraz popularniejsza w Polsce, głównie z powodu koronawirusa. Firmy jeżeli mogą sobie na takie rozwiązanie pozwolić coraz chętniej z niego korzystają. Praca hybrydowa to nie tylko udogodnienie, ale również szereg wyzwań, z którymi przedsiębiorstwa muszą się zmierzyć, aby takie rozwiązanie wdrożyć. Ale czy warto mimo wszystko wprowadzić taką możliwość w firmie?

Czym jest dokładnie hybrydowy model pracy?

Korzystając z hybrydowego modelu pracy pracownik ma możliwość pracy zmiennej. W związku z tym, nie musi swoich obowiązków wykonywać wyłącznie w biurze lub w domu, ale ma prawo do łączenia trybu home office z pracą w biurze. Zważywszy na to, że firmy są różnej wielkości, działają w różnych branżach oraz mają inne zasady, praca hybrydowa ma kilka odmian:

  • Zespoły są dzielone na osoby, które stale pracują w jednym trybie oraz takie, które pracują zamiennie.
  • Rotacyjna wymiana osób, które pracują w domu lub biurze. Ustalone kto i w jakie dni w jakim trybie pracuje. 
  • Możliwość samodzielnego wyboru, kto i w jakim trybie chce pracować. Dostępność biura na spotkania lub dla osób chętnych do pracy w biurze.

Portal Pracuj.pl przedstawił raport, z którego można wyczytać, że 40% społeczeństwa chciałoby mieć możliwość przychodzenia do biura. Jednak zachowując w większości czasu tryb home office. Natomiast 39% chciałoby pracować w biurze, ale z możliwością pracy zdalnej kilka razy w miesiącu. 

Zalety modelu hybrydowego

W pierwszej kolejności korzyścią pracy hybrydowej, o której  warto napisać to oszczędności czasu pracownika, który nie musi stać w korkach, tracić godzin na dojazdy. Co za tym idzie, praca hybrydowa pozwala mu zaoszczędzić pieniądze na komunikację miejską, czy paliwo. Osobie, która pracuje w ten sposób łatwiej zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, czyli tzw. work-life balance. Dzięki temu, że praca hybrydowa daje możliwość wyboru, łatwiej jest zorganizować sobie dzień, a co za tym idzie pracownik jest bardziej efektywny i usatysfakcjonowany. Model pracy hybrydowej pozwala na rekrutowanie osób w całej Polsce, ponieważ nie wymaga on codziennego przyjazdu do biura. Wiąże się to z większymi możliwościami wyboru odpowiedniego kandydata. Często pracodawcy otwarcie mówią o tym, że spada im koszt eksploatacji biura. Korzyści jest naprawdę dużo, wszystko zależy od branży w której działa firma oraz umiejętności samoorganizacji pracy. 

Wady pracy hybrydowej

Model pracy hybrydowej to nie tylko same korzyści, ale również wiele wyzwań oraz wad. Jeżeli pracodawca chce, żeby taki system się sprawdził musi mieć duże zaufanie do pracowników. Podczas trybu home office często spada wydajność ze względu, że niektóre osoby nie potrafią się skupić i reagują na tzw. rozpraszacze występujące w domu. Ponadto może się okazać, że współpracownicy nie potrafią się dogadać mailowo, czy telefonicznie. W związku z tym, praca hybrydowa zaczyna im coraz bardziej ciążyć, a większość spraw i tak muszą załatwić przez te 2-3 dni poświęcone na pracę z biurze. Również przenoszenie pracy połowicznie do domu, może narażać dane firmowe na niebezpieczne cyberataki. Tutaj istotnym elementem jest odpowiednie zabezpieczenie przepływów informacji pomiędzy współpracownikami, oraz zabezpieczenie systemu. Model pracy hybrydowej może być również nieodpowiedni dla osób, które mają małe mieszkania, w których ciężko wyodrębnić miejsce do pracy. Ponadto pracodawca powinien zorganizować swoim pracownikom, o ile mają taką potrzebę, odpowiednie łącze internetowe, aby zapewnić im komfortową pracę. Wiąże się to dla niego z dodatkowymi kosztami, które też powinien uwzględnić w swojej kalkulacji. 

Praca hybrydowa kiedy się sprawdzi?

Praca hybrydowa sprawdzi się w miejscu pracy, w którym każdy pracownik, jest traktowany tak samo. Nie ważne czy wykonuje  zadania tylko w biurze, czy większość czasu pracuje poza domem. Jeżeli pracodawca nie będzie potrafił dostrzec wkładanego trudu w obowiązki w obu przypadkach, pozbawi część pracowników możliwości np. awansu. Istotna jest również komunikacja, ponieważ każdy, kto wprowadza model hybrydowy musi zapewnić odpowiednie rozwiązania techniczne. Pozwolą one na uniknięcie sytuacji, w której któryś z pracowników nie może uczestniczyć w spotkaniu lub spełniać swoich obowiązków. Szkolenia i wdrażanie nowych osób, również powinno być dokumentowane i przeprowadzone w taki sposób, aby wszystkie najważniejsze informacje były przekazane. W modelu hybrydowym ważne jest poznanie potrzeb pracowników zdalnych jak i pracujących w biurze. Co jakiś czas wskazana jest integracja obu grup, po to, aby nie wyobcować osób wykonujących obowiązki w trybie home office. Pozwala ona na przedstawienie nowych osób w zespole, czy też zacieśnienie relacji pomiędzy innymi współpracownikami. Przekłada się to na późniejszą pracę i efektywność pracowników. Bo co jest najważniejsze nie ważne czy jest to model hybrydowy, czy też klasyczne podejście do wykonywania obowiązków służbowych, każdy dział, każda osoba pracuje wspólnie na sukces firmy.