COVID-19 wywrócił cały świat do góry nogami, przez co nasze życie diametralnie się zmieniło. Przełom nastąpił również w modelach prowadzenia biznesu oraz w uwarunkowaniach gospodarczych. Jeszcze intensywniej niż wcześniej, społeczeństwo kiedy tylko może, wybiera rozwiązania online i usługi elektroniczne. Koronawirus spowodował, że e-paragony zostaną wprowadzone szybciej, niesie to za sobą ułatwienia jak i również wady. 

Elektroniczny paragon, a paragon fiskalny

Kasy fiskalne online wśród przedsiębiorców są bardzo popularne i cieszą się dużą popularnością. Powoduje ona jednak to, że usługi online nie do końca takimi są. Dane o zrealizowanej transakcji są zapisywane elektronicznie, ale jest przekazywany paragon papierowy. Obecnie ta forma ma powoli być eliminowana, a codziennym potwierdzeniem płatności zostanie paragon online.

Co to jest e-paragon?

Do tej pory paragon był papierowym dokumentem, który potwierdzał zrealizowaną transakcję finansową. E-paragon może być wysyłany online na maila nabywcy. W trakcie epidemii zmniejszy to ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, ponieważ nie jest wymagana forma papierowa potwierdzenia zakupu. Wymagana względem sprzedawcy będzie kasa online, dzięki niej za pomocą Internetu można przesyłać niezbędne informację z kasy fiskalnej. Niektóre firmy korzystają już w takich rozwiązań, inne będą musiały się do tego obowiązku przyzwyczaić. W art. 32 ust. 1 pkt. 1 jest napisane że: “Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani, wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony”. W teorii elektroniczne paragony będa mogły być wysłane mailowo, ale na początku w praktyce nie będzie to na razie możliwe. E-paragony będa mogły być zrealizowane, w momencie posiadania kasy fiskalnej online. Będzie ona w formie oprogramowania na urządzenia mobilne. 

Od kiedy można korzystać z formy elektronicznej wystawiania paragonów?

Prawo już teraz dopuszcza możliwość wydawania e-paragonów, ale jeszcze nie wszystkie urządzenia na to pozwalają. Wiele przedsiębiorstw będzie musiało dokonać aktualizacji oprogramowania kasy fiskalnej online. Potrzebne są jednak specjalne testy nowych funkcjonalności, pozwalających na wystawianie elektronicznego paragonu. Możliwe, że e-paragony będą wprowadzone na stałe pod koniec tego roku lub początkiem przyszłego, na pewno będzie to duża zmiana dla sprzedawców, ale również i klientów. 

Ułatwienia w e-paragonach 

Plusem e-paragonów i wirtualnych kas fiskalnych, jest na pewno obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Ponadto aplikacja będzie mogła być poszerzona o nowe funkcjonalności kontrolne i analityczne. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł sprawować większy nadzór nad pracownikami, a jego działalność będzie mocno uprawniona. Konsument nie będzie musiał martwić się o zgubiony paragon, przy chęci złożenia reklamacji. Nowe przepisy nie narzucają odgórnie tylko i wyłącznie elektronicznej formy e-paragonu, ponieważ będzie możliwe nabycie paragonu tradycyjnego.