W każdej firmie pracownik zajmuje jakieś stanowisko. Jest to coś, co nas definiuje, a co najważniejsze określa naszą pozycję w firmie dla osób wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Wręczając wizytówkę obcej osobie, można doświadczyć tego jaką wagę mają słowa wypisane na kawałku papieru. Przy tak zwanym networkingu biznesowym, to co masz wypisane przed nazwiskiem jest często nawet ważniejsze niż samo nazwisko! W Varico podchodzimy do tego zupełnie inaczej i choć większą wagę przywiązujemy do roli niż stanowiska. 

Jak to wygląda u nas?

W Varico zamiast piastowania stanowisk sprawujemy role, ponieważ dla nas liczy się człowiek, jego umiejętności współpracy, samoorganizacji i chęci do podejmowania nowych wyzwań zawodowych. Czym jest rola w naszej firmie? To nic innego jak potrzeba zagospodarowania jakiegoś ważnego obszaru np. obsługi klienta, social mediów czy finansów. W zależności od wagi podjętego zadania, poświęcamy na nie tyle czasu ile w danym momencie potrzeba. Dla naszego zespołu najważniejsze jest żeby to, co zaczęliśmy, doprowadzić do końca, a jeżeli jest taka potrzeba, zwrócić się o pomoc do innych współpracowników. Ciekawym przykładem bardzo ważnej roli, jest weryfikacja wartości na początku procesu rekrutacji. Każda osoba starająca się u nas pracować odbywa rozmowę z pracownikiem Varico, który zajmuje się tym procesem. Jesteśmy organizacją turkusową i chcemy, aby kandydowały i zostały do nas przyjmowane tylko te osoby, które podzielają nasze wartości. To pozwala nam stworzyć zespół ludzi, którzy chcą pracować w ten sposób, a co za tym idzie łatwiej nam zorganizować się w swoich obowiązkach. Oczywiście nie zapominamy o dobrym humorze, ponieważ to atmosfera jest dla nas kluczem do udanych przedsięwzięć ;).

Gdy zdecyduje się na role..

Sprawowanie roli oznacza, że sami podejmujemy obszar, w którym chcemy działać i bierzemy za niego odpowiedzialność. Wspaniałe jest to, że dzięki takiemu podejściu stanowiska są elastyczne. Nie wszystkie role są sprawowane cały czas, często powstają nowe i zanikają już te niepotrzebne. Wszystko zależy od tego, co w danym momencie uznamy za warte wprowadzenia, czy ulepszenia. Nowe role powstają w obszarach, które kreuje rynek i w naturalny sposób zagospodarowują potrzeby wewnętrzne Varico lub naszych klientów. Pozwalają nam także na realizacji jednego z filarów turkusu – realizujemy siebie maksymalnie, dobierając role w taki sposób, aby były one sprawowane z przyjemnością i pasją.

Każda firma ma role, których wykonanie jest niezbędne, a nie zawsze wiążą się one z czymś przyjemnym i ciekawym. Staramy się takie zadania dzielić sprawiedliwe, a co za tym idzie dostosowywać je do umiejętności i możliwości pracownika. Naszym filarem jest rozwijać się jako firma turkusowa, a więc nasze działania są skoncentrowane na wartościach, którymi się kierujemy: współpraca, zaangażowanie i odpowiedzialność. I choć zdarza się nam popełniać błędy jesteśmy gotowi stawić im czoła i wspólnie je pokonywać. Przecież jesteśmy zespołem!