Opowiadanie o sobie sprawia wielu osobom dużą trudność. Nie lubimy mówić o swoich słabych stronach, tym bardziej jeśli musimy przedstawić je obcej osobie. Niewątpliwie dotyczy to także własnych zalet, których często nie widzimy lub nie potrafimy nazwać. Jak rozmawiać o swoich mocnych i słabych stronach? Jak przedstawić je na rozmowie kwalifikacyjnej? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Mocne i słabe strony jak o nich mówić

Mocne i słabe strony na rozmowie o pracę

Najczęściej pytanie o swoje wady i zalety słyszymy na rozmowach kwalifikacyjnych. Rekruterzy chcą poznać nasze umiejętności miękkie, a nie tylko twarde kwalifikacje. Pytania dotyczące cech osobowości pojawiają się praktycznie zawsze. Jak się do tego przygotować? Przede wszystkim musimy pamiętać, aby być szczerym, ale nie za bardzo surowym. Jeśli zachowamy w tym równowagę, na pewno nie zostaniemy negatywnie odebrani podczas rozmowy. Dobrą praktyką jest ćwiczenie takich odpowiedzi w domu. Najpierw musimy sami odpowiedzieć sobie na to, jakie są nasze wady i zalety.

Jak mówić o swoich mocnych stronach?

Osoba rekrutująca na pewno postawi kandydatowi pytanie o jego zalety. Wtedy pojawia się okazja na “zareklamowanie się”. Pamiętajmy, że mówienie o swoich mocnych stronach podczas rekrutacji nie jest odbierane jako przechwalanie się. Świadomość tego, jakie mamy zalety pomoże nam w życiu prywatnym, jak i w rozwoju w pracy. Podzielenie swoich mocnych stron na kategorie może być bardzo pomocne. Zastanówmy się jakie atuty mamy ze względu na cechy charakteru, wykształcenie, czy doświadczenie zawodowe. Jeśli zrobimy taki podział łatwiej nam będzie zweryfikować nasze zalety pod kątem zapotrzebowania pracodawcy, do którego kandydujemy. Ważne, żeby przed każdą rekrutacją zastanowić się, które cechy pasują do potrzeb konkretnej firmy, aby potem móc je podkreślić.

Szczególnie ważne jest to, żeby postawić na szczerość. Być może jeśli naciągniemy rzeczywistość, to otrzymamy wymarzoną posadę. Jednak w przyszłości może to skutkować większą szkodą, np.:

 • natłokiem zadań, które ciężko będzie nam prawidłowo wykonać,
 • spadkiem motywacji,
 • a w rezultacie utratą wiarygodności.

Rozmowa o mocnych stronach – dobre praktyki

 1. Świadomość swoich zalet, oczekiwań i możliwości.
 2. Przygotowanie listy mocnych stron jeszcze przed rozmową.
 3. Dbałość o wiarygodność czyli m.in. zachowanie komunikatywnej i zdecydowanej postawy.
 4. Stawianie na szczerość.
 5. Konkretne i zwięzłe wypowiedzi.
 6. Potwierdzanie swoich mocnych stron przykładami z życia.

Jak mówić o słabych stronach?

Jednym z zadań rekruterów jest wyłapanie słabych stron kandydata i sprawdzenie jego reakcji na stres. Jak przygotować się do pytania o nasze wady, aby odpowiedzieć na nie bez żadnych trudności? Okazuje się, że jest to prostsze niż myślimy. Już sama świadomość, że takie pytanie zostanie zadane może złagodzić nasz stres. Jeśli nasza odpowiedź będzie przemyślana, to na pewno rekruter nie oceni nas negatywnie. Podobnie jak w przypadku rozmowy o swoich zaletach, bardzo ważne jest przygotowanie i zastanowienie się nad swoimi wadami wcześniej. Dobrze jest skupić się na tych słabych stronach, które później postawią nas w korzystnym świetle.

Rozmowa o słabych stronach – dobre praktyki

 1. Świadomość swoich wad i pewność, że nad nimi pracujemy.
 2. Potwierdzenie zaangażowania w pracę nad naszymi słabymi stronami.
 3. Zachowanie komunikatywnej i pewnej postawy.
 4. Stawianie na szczerość.
 5. Przygotowanie listy wad i przedstawianie tych, które możemy obrócić na swoją korzyść.

Bardzo istotny jest punkt 5. Na przykład, jeśli naszą wadą jest upór możemy powiedzieć, że jesteśmy zawzięci lub chcemy samodzielnie znaleźć odpowiedzi na pytania. To niestety zajmuje nam często zbyt wiele czasu. Jak nad tym pracujemy? Wyznaczamy sobie ramy czasowe na samodzielnie szukanie rozwiązania problemu, a jeśli nam się nie uda, pytamy innego członka zespołu. Pokażemy tym samym, że jesteśmy samodzielni, ale otwarci na pracę zespołową.

Jakie wady i zalety wymieniać na rozmowie o pracę?

Bardzo ważne jest to, żebyśmy potrafili nazwać swoje zalety oraz wady.

Wśród słabych stron, o których możemy mówić są m.in.:

 • duma, zrzędliwość, bezwzględność, rozrzutność, bojaźliwość, gniew, upór, egocentryczność, flegmatyzm, gadatliwość, lenistwo, małomówność.

Do mocnych stron zaliczymy m.in.:

 • życzliwość, komunikatywność, wytrwałość, skrupulatność, wyrozumiałość, empatia, cierpliwość, kreatywność, lojalność, opanowanie, samodzielność, pogoda ducha, skromność, punktualność.